Отворена изложбата „Народите од долината Омо“ во Битола

Отворена изложбата „Народите од долината Омо“ во Битола

Во организација на Амбасадата на Франција во Република Македонија и францускиот Конзулат во Битола е отворена изложбата „Народите од долината Омо“, чиј автор е Доминик Готје, советник во Француската амбасада и дипломат.

Дипломатот Готје повеќе од четири децении освен со дипломатија се занимава и со фотографирање, а најголем дел од неговата фотоархива е поврзана со неговиот дипломатски престој и мисија во Југозападна Африка.

– Патував насекаде во светот и имам фотографии од сите страни на светот. Во периодот од 2004 до 2008 година бев во Етипија од каде ги донесов најинтересните фотографии. Бев и во Кенија која е богата со пејзажи, а на крајниот југ има едно племе што е многу интересно и кое го негува култот кон убавото. На публиката во Битола и понудив едно естетско патување од Африка пренесено низ фотографии, истакна авторот Готје пред присутната публика на свеченото отворање на неговата фото-изложба во битолската „Магаза“.

Поврзани вести

Горан Стојановски разрешен, Стрезо Стаматовски нов... Министерството за култура донесе решение за разрешување на Горан Стојановски од функцијата директор на Националната установа Центар за култура „Григор...
ВМРО-ДПМНЕ: Алаѓозовски покажа дека не е заинтерес... ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека СДСМ вработува лица со партиски книшки како втора лична карта или со богато фејсбук искуство во навреди. Лилјана За...
Околу илјада учесници на претстојните 47. „Илинден... Националната установа Центар за култура-Битола, организатор и домаќин на републичкиот фестивал на песни и игри „Илинденски денови“, подготвена го доче...
Ќе се враќа постапката за стекнување лиценца за ле... Владата на вчерашната седница го усвои предлогот за именување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик, со кој се враќа постапката з...
Шоуто на Вивалдиано на 4 август на Охридско лето... Концертниот 3Д спектакл, шоуто на Вивалдиано со повеќе од 60 музичари, танчери и наратори, прв пат ќе биде изведен во Македонија и тоа на 4 август на ...
Владата го усвои предлогот за укинување на титулат... Владата на Република Македонија на синоќешната седница ја разгледала и усвоила информацијата за евалуацијата на проектите и програмите во Министерство...