Во Штип од денеска наплата на паркинг по СМС порака

Во Штип од денеска наплата на паркинг по СМС порака

Во Штип од денеска и официјално почна наплатата на паркинг местата по пат на СМС пораки. Директорот на ЈП „Стипион“-Штип, Игне Иванов денеска изјави дека од утринава екипите се на терен и на возачите им објаснуваат како да си го наплатат паркинг местото со помош на мобилните телефони.

-Значи телефонскиот број на кој граѓаните треба да пратат е 14 84 84. Телефонот е лесен. Градот е поделен на неколку зони. Тоа е поради нашата контрола и поради подобар увид на терен. На таблите ги пишува зоните. Значи само со погледнување на таблата и целата таа операција која што граѓаните треба да ја пратат на СМС пораката за да биде дозволено паркирање го пишува на самата табла и да згрешат ќе добијат информација на својот мобилен телефон дека пораката треба повторно да ја пратат, вели Иванов.

ЈП „Стипион“-Штип стопанисува со околу 700 паркинг места во градот Штип. Иванов информира дека додека има залихи ќе се користат и дневните грепки кои се продаваат во трафиките и на други продажни места во централното градско подрачје.

Поврзани вести

Скопје и Демир Капија најтопли со 38 степени... Скопје и Демир Капија денеска се најтопли градови во Македонија со измерени 38 Целзиусови степени. Следуваат Штип и Тетово со 37, Гевгелија и Виница с...
Изгоре куќа во Речица, Кумановско... Момчило Стефановски, 55-годишен самохран родител од кумановското село Речица, невработен, татко на лице со попреченост, денеска преку медиумите, побар...
(ВИДЕО) Интервју со Димовски: Ќе барам отштета од ... ВМРО-ДПМНЕ остро ќе се спротивстави на ново поместување на локалните избори, ако некој има намера да ги одложи уште еднаш треба да каже во јавноста. Н...
Ѓорчев: Владата да одговори зошто ја менува страте... Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека со новата владина „Стратегија за интеграција на бегалци и странци во...
Реакција на општина Гази Баба пресот на СДСМ во Ка... „Градоначалникот Тони Трајковски со жителите на населеното место Камник како и со жителите на улица 5 и 6 во изминатиот период имаше неколку средби на...
ВИДЕО: ДУИ на локалните избори ќе излезе со нови к... Пратеникот на ДУИ, Реџаил Исмали од собранискиот прес-центар рече дека Демократската унија за интеграција е подготвена за престојните локални избори и...