Василев: Доколку Јакимовски ја загуби работата, Македонија ќе изгуби професионалец

Василев: Доколку Јакимовски ја загуби работата, Македонија ќе изгуби професионалец

Обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска, од Апелациониот суд побара да биде одреден притвор за Тони Јакимовски, поранешен шеф на Кабинетот на директорот на УБК, од причина што обвинетиот има работен ангажман во Романија во меѓународниот центар СЕЛЕК како и дека поседува дипломатски пасош кој може да го искористи.

Ристоска истакна дека обвинетиот Јакимовски додека бил шеф на кабинетот на Сашо Мијалков истовремено бил и началник на координација па можел да влијае врз сведоците кои му биле под негова хиерархија.

Јакимовски е обвинет во случаите „Таргет и „Тврдина“.

Петар Василев, еден од адвокатите на Јакимовски изјави дека наодите од жалбата на СЈО се неосновани.

-Јакимовски работи во Центар каде се поврзани 12 полиции и 12 царини, ако судот му определи притвор,ќе ја загуби работата, а Македонија ќе изгуби професионалец, рече Василев.

За овој случај ќе одлучуваат истите судии како и за претходните предмети, Љиљана Ивановска Шопова, Сафет Кадрии и Цветанка Периќ

Виктор Јованов

Поврзани вести

Полицијата трага по Горан Грујевски, не ги чекал в... Полицијата вечерва не го пронајде Горан Груејевски, поранешниот началник на УБК, во својот дом. Не е јасно ниту дали е приведен и Никола Бошковски, со...
Европско јуниорско првенство во воздухопловно моде... На спортскиот аеродром во Прилеп денеска започна Европскиот јуниорски шампионат во воздухопловно моделарство, на кој учествуваат околу 80-тина натпрев...
Двајца македонски каратисти ќе се борат за злато в... Македонските каратисти кои учествуваат на Европското универзитетско првенство во Куимбра, Португалија, денеска во елиминацискиот дел од првенството по...
ВМРО-ДПМНE бара оставка од министерот Таравари пор... Алармантна и загрижувачка е ситуацијата во Гостивар и Гостиварско. За само три дена негрижата и неспособноста на министерот Таравари однесе два човечк...
Поддршка од Велика Британија за реформската Влада ... Премиерот Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, попладнево се сретна со Фиона Мек Илв...
Средба на Спасовски со верските поглавари: МВР ќе ... Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одржа работна средба со поглаварите на верските заедници: г.г. Стефан- поглавар на Македонскат...