Јордански војник осуден на доживотен затвор за убиство на тројца американски офицери

Јордански војник осуден на доживотен затвор за убиство на тројца американски офицери

Јорданскиот војник Мани ал-Тувахја е осуден денеска од воениот суд во Аман на доживотен затвор со тешка работа под обвинение за убиство на тројца американски офицери, кои престојувале во Јордан за обука на припадниците на армијата.

Инцидентот се случи во ноември минатата година во јорданската воздухопловна база Ал Џафр.

Во текот на судскиот процес, обвинетиот војник тврдел дека не е виновен за убиство со предумисла кое однапред било планирано, како што беше официјалното обвинување на обвинителството.

Тој се бранел дека пукал по тројцата Американци откако нивното возило „навлегло во базата“.

Едниот од американските обучувачи беше убиен на самото место на инцидентот, додека другите двајца починаа подоцна во болница.

Јорданските власти во првичното објаснување по инцидентот, соопштија дека американските офицери биле убиени кога нивното возило не застанало пред влезот на базата.

Поврзани вести

Во Авганистан киднапирани 70 луѓе, од кои седуммин... Од селото Кандахар, јужен Авганистан киднапирани се 70 жители, а најмалку седуммина се убиени, соопшти денеска полицијата. Покрај селото поминува г...
Хаваи се подготвуваат за неверојатно сценарио R... Американската сојузна држава Хаваи ја подготвува јавноста за евентуален балистички ракетен напад од Северна Кореја, иако се оценува дека тоа е неверој...
Сириската армија прогласи примирје во Источна Гута... Сириската армија прогласи примирје во регионот Источна Гута, кој почна денеска на пладна по локално време. - Се стопираат воените активности во нек...
Хан: Разбирлив е цврстиот став на Берлин кон Турци... Цврстиот став на Германија во однос на Турција е разбилв со оглед на тоа што Анкара притвори активисти за човекови права меѓу кои и германски државјан...
Орбан: Унгарија ќе покаже солидарност со Полска, к... Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, денеска изјави дека неговата земја ќе се бори да ја одбрани Полска, која е под закана од санкции од Европската Унија...
Парламентот на Филипини ја продолжи воената состој... Филипинскиот Парламент гласаше за продложување на воената состојба на јужниот остров Минданао до крајот на годината, со што претседателот Родриго Дуте...