Утре во Крива Паланка премиера на „Го играме Чехов”

Утре во Крива Паланка премиера на „Го играме Чехов”

На сцената во Национална установа Центар за култура, Крива Паланка утре вечер премиерно ќе биде изведена театарската претстава „Го играме Чехов”.

Почетокот е во 20 часот, а претставата е копродукција на Центарот за аудиовизуелни уметности од Крива Паланка и Благоевградскиот младински театар „Проф. Енчо Халачев“ од Бугарија, финансиски поддржана од Министерството за култура на Република Македонија.

-Во претставата деца и младинци од Крива Паланка и Благоевград заеднички играат раскази од Антон Павлович Чехов. Улогите ги толкуваат најпрвин одвоено на македонски и на бугарски јазик, а на крајот изведбата е заедничка на двата јазика, инфорираа од ЦАВУ, Крива Паланка.

Претставата е во режија на Бранимир Митов од Благоевград и Глигор Цветковски од Крива Паланка. Премиера на истата претстава ќе се одржи и во Благоевград на 19 јули. Билетите имаат симболична цена од 50 денари, а собраните средства ќе бидат донирани во хуманитарни цели.

Поврзани вести

ВМРО-ДПМНЕ: Со укинувањето на титулата Национален ... „СДС има пари да вработува и да ангажира дополнителни советници во министерството за култура, докажани партиски војници, учесници во шарената револуци...
Концерти на Хели Сиекинен и на „Т.А.О“ бендот вече... Втората вечер во рамки на џез-викендот на „Охридско лето“ предвидува два концерти и тоа на финската уметничка на хармоника и бандеон Хели Сиекинен од ...
Во Крива Паланка изведена монодрамата „Песни за та... Поеми од Никола Јонков Вапцаров интерпретирани во вид на монодрама насловена „Песни за татковината" од актерот Петар Темелковски беа претставени синоќ...
Изложбата „Спектрум“ на Маја Кировска во Португали... Изложбата „Спектрум“ на Маја Кировска ќе биде претставена на манифестација во Брага, Португалија што се одржува од денеска до 6 септември. На изло...
Заврши 18. Меѓународна ликовна колонија „Ниже Поле... Ликовни уметници од повеќе држави во регионот го завршија учеството на 18. Меѓународна ликовна колонија „Ниже Поле“ која од 2000 година се одржува во ...
Божиновска: Укинувањето на Законот за национален у... Укинувањето на Законот за национален уметник на Република Македонија, претставува врв на понижувањето на сопствените културни дострели од страна на СД...