Милан не запира со засилувањата, пристигнува и Мората за 70 милиони евра

Милан не запира со засилувањата, пристигнува и Мората за 70 милиони евра

Италијанскиот фудбалски гигант Милан продолжува силно да инвестира во нови играчи, а следен на листата засилувања е Алваро Мората за рекордни во историјата на клубот 70 милиони евра.

Како што пренесува „Газета дело Спорт“, Милан е подхготвен д аму понуди на Шпанецот плата од 10 милиони евра годишно и на тој начин да го направи најплатен играч во Серија А.

Милан го обнови интересот за Мората на крајот од минатата сезона, едно време се чинеше дека се откажа од трансферот, но директорот на „росонерите” Марко Фасоне откри дека клубот е во потрага по уште еден напаѓач.

Ова лето Милан веќе ги ангажираше Леонардо Бонучи, Андреа Силва, Лукас Бија, Андре Конте, Франк Кеси, Хакан Чаланоглу, Рикардо Родригез и Матео Мусакио.

Поврзани вести

Германија и Шведска обезбедија четвртфинале на ЕУР... Женските фудбалски репрезентации на Германија и Шведска се пласираа во четвртфиналето на ЕУРО 2017, откако по синоќешните дуели од 3. коло од Б групат...
Две победи на гостинските екипи во третото коло од... Две победи постигнаа синоќа гостинските екипи на првите натпревари од третото коло од квалификациите од Лигата на шампионите. Триумф на гостинските те...
Седлоски: Ова е голем триумф за Вардар... Македонскиот првак Вардар синоќа постигна минимална победа од 1:0 во првиот натпревар од третото коло од квалификациите од Лигата на шампионите. „Црве...
Францускиот шампион Монако демантира дека го прода... Францускиот шампион Монако демантираше дека еден од најталентираните играчи во светот Килијан Мбапе бил продаден на Реал Мадрид за рекордни 180 милион...
Менди во Манчестер Сити како најскап дефанзивец... Бенџамин Менди и официјално е нов фудбалер на англискиот премиерлигаш Манчестер Сити, потврдија од клубот на својот официјален веб сајт. „Менди без...
Со дербито Шкендија – Вардар стартува новата сезон... Со дерби натпреварот меѓу Шкендија и Вардар ќе биде отворена новата сезона во македонскиот фудбалски шампионат, односно Првата лига (ПМФЛ). Вака о...