Регионален етно парк во Зрновци

Регионален етно парк во Зрновци

Во општина Зрновци во полн ек е изградба на регионален етно парк, кој е лоциран на почетокот на населбата до детската градинка и спортските терени.

Центарот за развој на Источниот плански регион заедно со општина Зрновци ќе го реализираат овој туристички комплекс кој ќе ги поврзува општините под Плачковица.

– Со овој проект ќе се заштити културното и етнолошкото богатство по
течението на Зрновска река. За реализација на пректот ќе бидат искористени 2,6 милиони денари, средства кои Источниот плански регион ги обезбеди од програмата на Бирото за регионален развој. Општина Зрновци во овој проект учествува со сопствени средства во износ од 10 проценти од вредноста на проектот, изјави Блаже Станков, градоначалник на Зрновци.

Етно паркот, истакнува Станков, ќе го отсликува минатото на Зрновскиот крај и населените места под Плачковица, и ќе содржи повеќе елементи, подзаборавени содржини и исчезнати предмети.

Ќе се гради етно куќа со придружни елементи како што се фурна за печење леб, казан за печење ракија, бунар, чеза и коњска кола, автентични за овој крај. Ќе се изгради и мал амфитеатар кој ќе служи за настап на културно-уметнички групи и ансамбли и одржување предавања по одделни области.

Поврзани вести

Скопје и Демир Капија најтопли со 38 степени... Скопје и Демир Капија денеска се најтопли градови во Македонија со измерени 38 Целзиусови степени. Следуваат Штип и Тетово со 37, Гевгелија и Виница с...
Изгоре куќа во Речица, Кумановско... Момчило Стефановски, 55-годишен самохран родител од кумановското село Речица, невработен, татко на лице со попреченост, денеска преку медиумите, побар...
(ВИДЕО) Интервју со Димовски: Ќе барам отштета од ... ВМРО-ДПМНЕ остро ќе се спротивстави на ново поместување на локалните избори, ако некој има намера да ги одложи уште еднаш треба да каже во јавноста. Н...
Ѓорчев: Владата да одговори зошто ја менува страте... Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека со новата владина „Стратегија за интеграција на бегалци и странци во...
Реакција на општина Гази Баба пресот на СДСМ во Ка... „Градоначалникот Тони Трајковски со жителите на населеното место Камник како и со жителите на улица 5 и 6 во изминатиот период имаше неколку средби на...
ВИДЕО: ДУИ на локалните избори ќе излезе со нови к... Пратеникот на ДУИ, Реџаил Исмали од собранискиот прес-центар рече дека Демократската унија за интеграција е подготвена за престојните локални избори и...