Министерот Саљији се сретна со британскиот амбасадор Гарет

Министерот Саљији се сретна со британскиот амбасадор Гарет

Министерот за правда Билен Саљији денеска се сретна со амбасадорот на Велика Британија, Чарлс Гарет.

На средбата Саљији му се заблагодарил на Гарет и на британската Влада за досегашниот придонес во целокупниот развој на Република Македонија, соопштија од Министерството за правда.

Саљији го известил амбасадорот и за планот и стратегијата на Владата на Република Македонија и Министерството за правда во однос на реформите во правосудство.

Од Министерството наведуваат дека Саљији го уверил Гарет дека ќе работат максимално во изградбата на едно независно и самостојно судство, подалеку од политиката, овозможувајќи им на судиите и обвинителите да работат слободно, согласно законите и начелата на правото.

Министерот Саљији од амбасадорот Гарет, како што се посочува, добил гаранции за поддршка за реформите и на сите политики кои водат кон развојот на позитивен дух во општеството.

Поврзани вести

Скопје и Демир Капија најтопли со 38 степени... Скопје и Демир Капија денеска се најтопли градови во Македонија со измерени 38 Целзиусови степени. Следуваат Штип и Тетово со 37, Гевгелија и Виница с...
Изгоре куќа во Речица, Кумановско... Момчило Стефановски, 55-годишен самохран родител од кумановското село Речица, невработен, татко на лице со попреченост, денеска преку медиумите, побар...
(ВИДЕО) Интервју со Димовски: Ќе барам отштета од ... ВМРО-ДПМНЕ остро ќе се спротивстави на ново поместување на локалните избори, ако некој има намера да ги одложи уште еднаш треба да каже во јавноста. Н...
Ѓорчев: Владата да одговори зошто ја менува страте... Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека со новата владина „Стратегија за интеграција на бегалци и странци во...
Реакција на општина Гази Баба пресот на СДСМ во Ка... „Градоначалникот Тони Трајковски со жителите на населеното место Камник како и со жителите на улица 5 и 6 во изминатиот период имаше неколку средби на...
ВИДЕО: ДУИ на локалните избори ќе излезе со нови к... Пратеникот на ДУИ, Реџаил Исмали од собранискиот прес-центар рече дека Демократската унија за интеграција е подготвена за престојните локални избори и...