Бесплатен влез за сите натпревари на „Трофеј Македонија“

Бесплатен влез за сите натпревари на „Трофеј Македонија“

Од четврток до сабота во Скопје ќе се одржи Меѓународниот кошаркарски турнир „Трофеј Македонија“. Во македонската престолнина ќе гостуваат селекциите на Португалија, Холандија и на Босна и Херцеговина против кои ќе се надигруваат избраниците на Јорданчо Давитков со желба што повеќе да се воигра националниот состав кому му претстојат претквалификациите за Светското првенство 2019.

– Во интерес да „VIP Арената“ при спортскиот центар „Борис Трајковски“ биде што повеќе полна, Македонската кошаркарска федерација одлучи да ги отвори вратите за сите натпревари. Поддршката од трибините е секогаш добредојдена, соопштија од МКФ

Распоред на натпревари:
20 јули (четврток)
18:00 часот Босна и Херцеговина – Холандија
20:30 часот Македонија – Португалија

21 јули (петок)
18:00 часот Португалија – Босна и Херцеговина
20:30 часот Холандија – Македонија

22 јули (сабота)
18:00 часот Македонија – Босна и Херцеговина
20:30 часот Холандија – Португалија

Неколку дена по завршување на турнирот македонските репрезентативци ќе заминат за Бугарија на уште еден пријателски натпревар (28 јули), последен во рамки на подготвителниот период пред почетокот на претквалификациите за СП 2019.

Поврзани вести

Кошаркарскиот судија Марјан Мицевски стави крај на... Кошаркарскиот судија Марјан Мицевски и официјално стави крај на својата судиска кариера. Во 50-тата секунда од дуелот меѓу Македонија и БиХ претпо...
Македонските кошаркари ја победија БиХ и го освоиј... Нашата најдобра кошаркарска репрезентација ја оствари и третата победа на „Тофејот Македонија“, а со тоа го освоија и првото место на овој традиционал...
Македонските младинците ја победија Белорусија на ... Младата кошаркарска репрезентација на Македонија славеше победа над соодветната селекција на Белорусија во натпреварот од разигрување за пласман од 13...
Македонските кадети на меѓународен турнир во Истан... Кадетската кошаркарска репрезентација на Македонија (до 16 години) од денеска до вторник ќе настапи на меѓународен турнир во Истанбул. Избраниците ...
Џордан Теодор сигурно ќе игра во претквалификациит... Иако македонската кошаркарска репрезентација на меѓународниот турнир „Трофеј Македонија“ настапува без новото американско засилување Теодор Џордан, се...
Младите македонски кошаркарки поразени од Израел... Младата кадетска репрезентација на Македонија за кошаркарки до 16 години го запиша првиот пораз на домашен терен во рамки на подготвителниот период. ...