Пратениците бираат нов претседател на Индија

Пратениците бираат нов претседател на Индија

Индиските пратеници денеска одлучуваат за избор на нов претседател на земјата, а двајцата водечки фаворити за оваа главно церемонијална функција се припадници на најниската хиндуистичка каста – Далита.

Прогнозите се дека победник ќе биде 71-годишниот Рам Нат Ковинд, кандидат на владејачката десничарска Индиска народна партија (БЈП), кој до неодамна беше гувернер на источната сојузна држава Бихар.

Негова главна ривалка е 72-годишната Меира Кумар, првата претседателка на Парламентот во оваа земја и поранешна министерка за федерацијата, која ја има поддршката на главната опозициска партија – Индискиот национален конгрес (ИНЦ).

Претседателката на ИНЦ, Соња Ганди вчера призна дека нивната кандидатка има мали шанси за победа.

Претседателот го избираат пратениците на двата дома на Парламентот и на собранијата на сојузните држави.

Гласањето се одвива симултано цел ден во парламентите на Њу Делхи и престолнините на сојузниите држави, соопшти Индиската изборна комисија.

Гласовите ќе бидат преброени до 20 јули.

Поврзани вести

Во Авганистан киднапирани 70 луѓе, од кои седуммин... Од селото Кандахар, јужен Авганистан киднапирани се 70 жители, а најмалку седуммина се убиени, соопшти денеска полицијата. Покрај селото поминува г...
Хаваи се подготвуваат за неверојатно сценарио R... Американската сојузна држава Хаваи ја подготвува јавноста за евентуален балистички ракетен напад од Северна Кореја, иако се оценува дека тоа е неверој...
Сириската армија прогласи примирје во Источна Гута... Сириската армија прогласи примирје во регионот Источна Гута, кој почна денеска на пладна по локално време. - Се стопираат воените активности во нек...
Хан: Разбирлив е цврстиот став на Берлин кон Турци... Цврстиот став на Германија во однос на Турција е разбилв со оглед на тоа што Анкара притвори активисти за човекови права меѓу кои и германски државјан...
Орбан: Унгарија ќе покаже солидарност со Полска, к... Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, денеска изјави дека неговата земја ќе се бори да ја одбрани Полска, која е под закана од санкции од Европската Унија...
Парламентот на Филипини ја продолжи воената состој... Филипинскиот Парламент гласаше за продложување на воената состојба на јужниот остров Минданао до крајот на годината, со што претседателот Родриго Дуте...