Белгија размислува да се повлече од мисијата на ЕУ во Средоземно Море

Белгија размислува да се повлече од мисијата на ЕУ во Средоземно Море

Белгија треба да се повлече од операцијата „Софија“ на ЕУ во Средоземно Море, изјави белгискиот државен секретар за азил и миграција, Тео Франкен.

Според него, бродовите на европските воени морнарици, испратени во регионот за борба против шверцот со луѓе и оружје, ги привлекуваат незаконските мигранти.

Франкен инсистира Италија да склучи спогодба со Либија и Тунис за враќање на мигрантите во Африка.

Белгија со Италија потпиша спогодба, според која мигрантите и шверцерите на оружје кои ќе бидат фатени во морето ќе бидат предавани на италијанските власти.

Белгиската Воена морнарица на своите екипажи, учесници во мисијата, им наредила да им помагаат на пловните објекти во неволја, но не и да ги водат кон европскиот брег.

Белгиското Министерство за одбрана појаснува дека нивната фрегата во Средоземно Море веројатно следната година нема да се приклучи кон мисијата доколку постојните услови останат непроменети. Засега бродовите на државите од ЕУ немаат право да навлегуваат во либиските територијални води и затоа не можат во неа да ги враќаат мигрантите, од каде тие тргнале на својот пат преку море.

Статистиката покажува дека за еден месец белгиската фрегата од водите на Средоземно Море спасила 118 мигранти.

Поврзани вести

Во Авганистан киднапирани 70 луѓе, од кои седуммин... Од селото Кандахар, јужен Авганистан киднапирани се 70 жители, а најмалку седуммина се убиени, соопшти денеска полицијата. Покрај селото поминува г...
Хаваи се подготвуваат за неверојатно сценарио R... Американската сојузна држава Хаваи ја подготвува јавноста за евентуален балистички ракетен напад од Северна Кореја, иако се оценува дека тоа е неверој...
Сириската армија прогласи примирје во Источна Гута... Сириската армија прогласи примирје во регионот Источна Гута, кој почна денеска на пладна по локално време. - Се стопираат воените активности во нек...
Хан: Разбирлив е цврстиот став на Берлин кон Турци... Цврстиот став на Германија во однос на Турција е разбилв со оглед на тоа што Анкара притвори активисти за човекови права меѓу кои и германски државјан...
Орбан: Унгарија ќе покаже солидарност со Полска, к... Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, денеска изјави дека неговата земја ќе се бори да ја одбрани Полска, која е под закана од санкции од Европската Унија...
Парламентот на Филипини ја продолжи воената состој... Филипинскиот Парламент гласаше за продложување на воената состојба на јужниот остров Минданао до крајот на годината, со што претседателот Родриго Дуте...