Рондо си замина од Чикаго

Рондо си замина од Чикаго

Раџон Рондо постигнал договор со Њу Орлеанс и наскоро ќе потпише договор со оваа екипа објавија американските медиуми. Чикаго на 30 јуни се откажа од услугите на овој кошаркар по само една сезона и на негово место ги ангажира младиот плејмејкер Крис Дан.

Ронод пред Чикаго една сезона настапуваше и за Сакраменто, а во својата богата кариера играше и за Далас и Бостон каде помина најмногу време.

Минатата сезона за Рондо беше една од најлошите со просечни само 7.8 поени и 6.7 асистенции или пет помалку во однос на сезоната претходно.

Поврзани вести

Кошаркарскиот судија Марјан Мицевски стави крај на... Кошаркарскиот судија Марјан Мицевски и официјално стави крај на својата судиска кариера. Во 50-тата секунда од дуелот меѓу Македонија и БиХ претпо...
Македонските кошаркари ја победија БиХ и го освоиј... Нашата најдобра кошаркарска репрезентација ја оствари и третата победа на „Тофејот Македонија“, а со тоа го освоија и првото место на овој традиционал...
Македонските младинците ја победија Белорусија на ... Младата кошаркарска репрезентација на Македонија славеше победа над соодветната селекција на Белорусија во натпреварот од разигрување за пласман од 13...
Македонските кадети на меѓународен турнир во Истан... Кадетската кошаркарска репрезентација на Македонија (до 16 години) од денеска до вторник ќе настапи на меѓународен турнир во Истанбул. Избраниците ...
Џордан Теодор сигурно ќе игра во претквалификациит... Иако македонската кошаркарска репрезентација на меѓународниот турнир „Трофеј Македонија“ настапува без новото американско засилување Теодор Џордан, се...
Младите македонски кошаркарки поразени од Израел... Младата кадетска репрезентација на Македонија за кошаркарки до 16 години го запиша првиот пораз на домашен терен во рамки на подготвителниот период. ...