Раст од 6,9 отсто на кинеската економија

Раст од 6,9 отсто на кинеската економија

Кинеската економија задржувајќи го темпото од првиот квартал и во второто тримесечје бележи раст од 6,9 проценти, што е за 0,1 отсто повеќе од очекувањета на аналитичарите.

Проекцијата на кинеската Влада за годинава е економскиот раст да се движи околуи 6,5 проценти.

Кинеската економија минатата година имаше најбавен раст во последните 26 години од 6,7 отсто.

Аналитичарите оценуваат дека втората економија во светот во текот на годината ќе го забави темпото на раст.

Поврзани вести

Во Турција се приведуваат граѓани кои носат маици ... Турската полиција во текот на минатата недела притвори најмалку 15 лица поради тоа што носеле маици со апликација „Херој“, за што властите претпоставу...
СДСМ: Владата транспарентно го објавува и го враќа... „ВМРО-ДПМНЕ, партијата која како власт 11 години тајно и расипнички ги презадолжуваше државата и граѓаните за да се остварат нечии криминални интерес...
Прашањето за името една од главните теми во разгов... Турција, Кипар и спорот за името на Македонија биле клучните прашања за кои вчера во Атина разговарала високата претставничка на Европската унија за ...
ВМРО-ДПМНЕ: Во министерството за финансии владее х... „Министерот Тевдовски, владата на СДС и Зоран Заев од ден во ден тонат во своите лаги. Сакајќи да ја оправдаат својата лага на Заев дека владата н...
Ерјавец: Хрватска не заслужува да влезе во Шенген ... Словенечкиот шеф на дипломатијата, Карл Ерјавец, испрати писмо до Европската комисија во кое наведува дека Хрватска не заслужува влез во Шенгенскиот п...
СДСМ: Владата ги намалува долговите што ги создаде... „Преку расипничкото и криминално владеење, ВМРО-ДПМНЕ го направи најголемото задолжување кога парите на граѓаните ги трошеше за лажен барок, споменици...