Јужна Кореја со предлог за намалување на тензиите на границата со Северна Кореја

Јужна Кореја со предлог за намалување на тензиите на границата со Северна Кореја

Јужна Кореја и предложи на Северна Кореја преговори за намалува на тензиите на границата и обновување на средбите на разделените семејства.

Јужнокорејското Министерство за национална одбрана предложи преговорите за прекин на непријателските дејствија на границата да се одржат в петок.

Тоа би биле први разговори меѓу Јужна и Северна Кореја на владино ново од крајот на 2015 година.

Предлогот покажува дека новиот претседател на Јужна Кореја, Мун Џае-ин сака да ги подобри односите со Пјонгјанг и покрај неодамнешното севернокорејско тестирање на интерконтинентална балистичка ракета.

За сега нема одговор од Северна Кореја.

Поврзани вести

Во Авганистан киднапирани 70 луѓе, од кои седуммин... Од селото Кандахар, јужен Авганистан киднапирани се 70 жители, а најмалку седуммина се убиени, соопшти денеска полицијата. Покрај селото поминува г...
Хаваи се подготвуваат за неверојатно сценарио R... Американската сојузна држава Хаваи ја подготвува јавноста за евентуален балистички ракетен напад од Северна Кореја, иако се оценува дека тоа е неверој...
Сириската армија прогласи примирје во Источна Гута... Сириската армија прогласи примирје во регионот Источна Гута, кој почна денеска на пладна по локално време. - Се стопираат воените активности во нек...
Хан: Разбирлив е цврстиот став на Берлин кон Турци... Цврстиот став на Германија во однос на Турција е разбилв со оглед на тоа што Анкара притвори активисти за човекови права меѓу кои и германски државјан...
Орбан: Унгарија ќе покаже солидарност со Полска, к... Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, денеска изјави дека неговата земја ќе се бори да ја одбрани Полска, која е под закана од санкции од Европската Унија...
Парламентот на Филипини ја продолжи воената состој... Филипинскиот Парламент гласаше за продложување на воената состојба на јужниот остров Минданао до крајот на годината, со што претседателот Родриго Дуте...