Проект за уредување на коритото на Липковска Река

Проект за уредување на коритото на Липковска Река

Во Куманово денеска почнува реализацијата на проектот за уредување на коритото на Липковска река во населбата Средорек.

Проектот обезбедува директна и долгорочна заштита на голем број жители на Куманово кои живеат во овој дел на градот. Вредноста на проектот изнесува над 800 илјади евра, а средствата се обезбедени од Министерсвото за животна средина, општина Куманово, Владата на Јапонија и Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП).

На настанот најавено е присуство на министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки, градоначалникот на Куманово Зоран Дамјановски, постојаниот претставник на УНДП Луиза Винтон и амбасадорката на Јапонија Кеико Ханед.

Поврзани вести

Скопје и Демир Капија најтопли со 38 степени... Скопје и Демир Капија денеска се најтопли градови во Македонија со измерени 38 Целзиусови степени. Следуваат Штип и Тетово со 37, Гевгелија и Виница с...
Изгоре куќа во Речица, Кумановско... Момчило Стефановски, 55-годишен самохран родител од кумановското село Речица, невработен, татко на лице со попреченост, денеска преку медиумите, побар...
(ВИДЕО) Интервју со Димовски: Ќе барам отштета од ... ВМРО-ДПМНЕ остро ќе се спротивстави на ново поместување на локалните избори, ако некој има намера да ги одложи уште еднаш треба да каже во јавноста. Н...
Ѓорчев: Владата да одговори зошто ја менува страте... Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека со новата владина „Стратегија за интеграција на бегалци и странци во...
Реакција на општина Гази Баба пресот на СДСМ во Ка... „Градоначалникот Тони Трајковски со жителите на населеното место Камник како и со жителите на улица 5 и 6 во изминатиот период имаше неколку средби на...
ВИДЕО: ДУИ на локалните избори ќе излезе со нови к... Пратеникот на ДУИ, Реџаил Исмали од собранискиот прес-центар рече дека Демократската унија за интеграција е подготвена за престојните локални избори и...