Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје во Хрватска и Црна Гора

Шумски пожари беснеат на јадранското крајбрежје во Хрватска и Црна Гора

Хрватските и црногорските пожарникари се борат со неколку шумски пожари, кои беснеат денеска на јадранското крајбрежје, поради кои некои населени места се евакуирани, јавуваат локалните медиуми.

Пожари има во близина на северните хрватски градови Пула и Шибеник, како и на островите Паг и Вир, североисточно од Сплит.

Хрватското крајбрежје, кое е посетувано од голем број туристи во текот на летото, често страда од шумски пожари и оваа година тие се посилни.

Силните северни ветрови го отежнуваат гаснењето, а властите предупредија да не се пали оган на отворено.

Два противпожарни авиони ги гаснат огнените јазици, кои се приближуваат до куќите во Бродарица, близу Шибеник и локалниот пат беше затвоен поради густ чад.

Во јужна Хрватска во близина на црногорскиот град Херцег Нови беше издадена наредба за евакуирање на локалното население. Пожари се регистрирани и во регионот на црногорскиот главен град Подгорица.

Во соседна Босна и Херцеговина пожарикарите се борат да ги совладаат пожарите во близина на Мостар и Требиње.

Поврзани вести

Во Турција се приведуваат граѓани кои носат маици ... Турската полиција во текот на минатата недела притвори најмалку 15 лица поради тоа што носеле маици со апликација „Херој“, за што властите претпоставу...
Прашањето за името една од главните теми во разгов... Турција, Кипар и спорот за името на Македонија биле клучните прашања за кои вчера во Атина разговарала високата претставничка на Европската унија за ...
Ерјавец: Хрватска не заслужува да влезе во Шенген ... Словенечкиот шеф на дипломатијата, Карл Ерјавец, испрати писмо до Европската комисија во кое наведува дека Хрватска не заслужува влез во Шенгенскиот п...
Тачи: Партиите што побрзо да изнајдат формула за ф... Косовскиот претседател, Хашим Тачи, за „Гласот на Америка“ изјави дека за доброто на земјата политичките партии треба да изнајдат формула за деблокира...
Француски полицајци ќе вршат контроли на албанскит... Француски полицајци на почетокот на септември ќе прстигнат во Албанија како помош на нивните албански колеги, во контрола на граничните премини со цел...
Црвените линии на Додик Радио Слободна Европа – Прага Изјавата на претседателот на Република Српска (РС) Милорад Додик, на јавниот собир во Братунац на седми јули, „дека м...