Македонија убедливо поразена од кошаркарите на Грузија

Македонија убедливо поразена од кошаркарите на Грузија

Репрезентација на Македонија претрпе убедлив пораз од Грузија со 78:48 во вториот свој натпревар на Европското првенство – Б дивизија за кошаркари до 20 години што се одржува до Орадеа, Романија.

По вчерашната победа над Албанија, младите македонски кошаркари не можеа да дадат посериозен отпор на фаворитот Грузија.

Освен третиот период кој заврши 17:17, Грузијците доминираа во другите три четвртини 22:14, 15:10 и 24:7.

Андреј Маслинко со 15 поени и Дамјан Робев со 14 поени беа единствените со двоцифрен учинок во македонскиот состав.

Утре е слободен ден за македонската селекција, а во вторник ја очекува дул со домаќинот Романија.

Поврзани вести

Кошаркарскиот судија Марјан Мицевски стави крај на... Кошаркарскиот судија Марјан Мицевски и официјално стави крај на својата судиска кариера. Во 50-тата секунда од дуелот меѓу Македонија и БиХ претпо...
Македонските кошаркари ја победија БиХ и го освоиј... Нашата најдобра кошаркарска репрезентација ја оствари и третата победа на „Тофејот Македонија“, а со тоа го освоија и првото место на овој традиционал...
Македонските младинците ја победија Белорусија на ... Младата кошаркарска репрезентација на Македонија славеше победа над соодветната селекција на Белорусија во натпреварот од разигрување за пласман од 13...
Македонските кадети на меѓународен турнир во Истан... Кадетската кошаркарска репрезентација на Македонија (до 16 години) од денеска до вторник ќе настапи на меѓународен турнир во Истанбул. Избраниците ...
Џордан Теодор сигурно ќе игра во претквалификациит... Иако македонската кошаркарска репрезентација на меѓународниот турнир „Трофеј Македонија“ настапува без новото американско засилување Теодор Џордан, се...
Младите македонски кошаркарки поразени од Израел... Младата кадетска репрезентација на Македонија за кошаркарки до 16 години го запиша првиот пораз на домашен терен во рамки на подготвителниот период. ...