Венецуелската опозиција организира референдум за планот на Мадуро за измени на Уставот

Венецуелската опозиција организира референдум за планот на Мадуро за измени на Уставот

Венецуелата опозиција организира денеска референдум со симболичен карактер за предлогот на претседателот Николас Мадуро за промени на Уставот.

Референдумот е организиран од античавистите од коалицијата „Тркалезна маса за демократско единство“, како акт на граѓанска непослушност против шефот на државата.

Целта на референдумот, кој властите не го признаваат е да се посочи отфрлувањето од страна на Венецуелците на Уставното собрание, кое има задача да го промени Уставот, појасни опозицијата.

Речиси 70 отсто од населението е против уставните измени, а 80 отсто од Венецуелците се незадоволни од владеењето на Мадуро, покажуваат податоците на компанијата за социолошки истражувања „Датаналисис“.

Високата излезност на рефередумот, проследена со евентуалното слабо учество на изборите на 30 јули, кога ќе се определат 545 членови на Уставното собрание негативно ќе се одрази на таа институција, смета аналитичарот Бенимо Аларкон.

Владата ќе биде ставена во мошне сложена ситуација, за да продолжи со изборите на Уставното собрание кон крајот на јули и во тој случај ќе и биде доста тешко да ги спроведе одлуките во такви услови, додаде тој.

На парламентарните избори кон крајот на 2015 година античавистите имаа предност од 2,1 милион гласови над претседателскиот табор. Станувајќи мнозинство во Парламентот тие ставија крај на чавистичката хегемонија, која траеше 17 години.

Поврзани вести

Во Авганистан киднапирани 70 луѓе, од кои седуммин... Од селото Кандахар, јужен Авганистан киднапирани се 70 жители, а најмалку седуммина се убиени, соопшти денеска полицијата. Покрај селото поминува г...
Хаваи се подготвуваат за неверојатно сценарио R... Американската сојузна држава Хаваи ја подготвува јавноста за евентуален балистички ракетен напад од Северна Кореја, иако се оценува дека тоа е неверој...
Сириската армија прогласи примирје во Источна Гута... Сириската армија прогласи примирје во регионот Источна Гута, кој почна денеска на пладна по локално време. - Се стопираат воените активности во нек...
Хан: Разбирлив е цврстиот став на Берлин кон Турци... Цврстиот став на Германија во однос на Турција е разбилв со оглед на тоа што Анкара притвори активисти за човекови права меѓу кои и германски државјан...
Орбан: Унгарија ќе покаже солидарност со Полска, к... Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, денеска изјави дека неговата земја ќе се бори да ја одбрани Полска, која е под закана од санкции од Европската Унија...
Парламентот на Филипини ја продолжи воената состој... Филипинскиот Парламент гласаше за продложување на воената состојба на јужниот остров Минданао до крајот на годината, со што претседателот Родриго Дуте...