Македонските млади кошаркари со триумф го почнаа ЕП

Македонските млади кошаркари со триумф го почнаа ЕП

Македонската репрезентација ја победи Албанија со 62:54 на стартот на Европското првенство за кошаркари до 20 години (дивизија Б) во Орадеа, Романија.

„Црвено-жолтите“ до триумфот стигнаа по дополнителни пет минути, бидејќи по основните 40 резултатот беше нерешен 50:50.

Македонија по првото полувреме имаше солидно водство со 31:21, но лошата трета четвртина го однесе натпреварот во продолжение. Во дополнителните пет минути нашите претставници беа подобри со 12:4 за прв триумф на првенството.

Дамјан Робев со дабл-дабл ефект од 25 поени и 10 скока беше најдобар во победничкиот состав

Денес од 15 часот и 15 минути Македонија во 2.коло игра против Грузија.

Поврзани вести

Кошаркарскиот судија Марјан Мицевски стави крај на... Кошаркарскиот судија Марјан Мицевски и официјално стави крај на својата судиска кариера. Во 50-тата секунда од дуелот меѓу Македонија и БиХ претпо...
Македонските кошаркари ја победија БиХ и го освоиј... Нашата најдобра кошаркарска репрезентација ја оствари и третата победа на „Тофејот Македонија“, а со тоа го освоија и првото место на овој традиционал...
Македонските младинците ја победија Белорусија на ... Младата кошаркарска репрезентација на Македонија славеше победа над соодветната селекција на Белорусија во натпреварот од разигрување за пласман од 13...
Македонските кадети на меѓународен турнир во Истан... Кадетската кошаркарска репрезентација на Македонија (до 16 години) од денеска до вторник ќе настапи на меѓународен турнир во Истанбул. Избраниците ...
Џордан Теодор сигурно ќе игра во претквалификациит... Иако македонската кошаркарска репрезентација на меѓународниот турнир „Трофеј Македонија“ настапува без новото американско засилување Теодор Џордан, се...
Младите македонски кошаркарки поразени од Израел... Младата кадетска репрезентација на Македонија за кошаркарки до 16 години го запиша првиот пораз на домашен терен во рамки на подготвителниот период. ...