Македонија подобра од Бугарија во пријателски кошаркарски дуел

Македонија подобра од Бугарија во пријателски кошаркарски дуел

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва ја победи Бугарија со 80-70 (15-11, 23-25, 19-18 и 23-14) во пријателски натпревар одигран во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје.

Избраниците на селекторот Јорданчо Давитков одиграа подобро во споредба со првите два меча на гостувањето во Словачка во рамките на подготовките за претквалификациите за Светското првенство 2019.

Во победничкиот состав Диме Тасовски беше најефикасен со 18 поени, Војдан Стојановски постигна 17, а со двоцифрен број поени натпреварот го завршија Џордан Теодор – 15 и Ѓорѓи Чековски – 12.

Следни натпревари во подготовките Македонија ќе ги има на меѓународниот турнир „Трофеј Македонија“ од 20-22 јули во Скопје. Покрај домашната селекција на турнирот ќе учествуваат Босна и Херцеговина, Португалија и Холандија.

Поврзани вести

Кошаркарскиот судија Марјан Мицевски стави крај на... Кошаркарскиот судија Марјан Мицевски и официјално стави крај на својата судиска кариера. Во 50-тата секунда од дуелот меѓу Македонија и БиХ претпо...
Македонските кошаркари ја победија БиХ и го освоиј... Нашата најдобра кошаркарска репрезентација ја оствари и третата победа на „Тофејот Македонија“, а со тоа го освоија и првото место на овој традиционал...
Македонските младинците ја победија Белорусија на ... Младата кошаркарска репрезентација на Македонија славеше победа над соодветната селекција на Белорусија во натпреварот од разигрување за пласман од 13...
Македонските кадети на меѓународен турнир во Истан... Кадетската кошаркарска репрезентација на Македонија (до 16 години) од денеска до вторник ќе настапи на меѓународен турнир во Истанбул. Избраниците ...
Џордан Теодор сигурно ќе игра во претквалификациит... Иако македонската кошаркарска репрезентација на меѓународниот турнир „Трофеј Македонија“ настапува без новото американско засилување Теодор Џордан, се...
Младите македонски кошаркарки поразени од Израел... Младата кадетска репрезентација на Македонија за кошаркарки до 16 години го запиша првиот пораз на домашен терен во рамки на подготвителниот период. ...