Агресивно и компактно: „Хјундаи“ го претстави „i30 Fastback“

Агресивно и компактно: „Хјундаи“ го претстави „i30 Fastback“

„Хјундаи i30“ го пронајде своето место на пазарот, особено последна редизајнирана верзија, а новиот член на семејството е „Фастбек“ и е наменет за оние кои сакаат спортски верзии на овој компактен автомобил.

Јужнокорејската компанија соопшти дека е во прашање првото купе со пет врати што влегува во овој сегмент на пазарот и дека тоа ја „подвлекува“ нивната посветеност на иновациите и желбите на купувачите“.

Во споредба со својот постар брат, хечбек варијантата, моделот „Фастбек“ има поагресивен изглед на предната страна, поспуштен е за 30 милиметри, а динамиката ја дооформуваат малку пониската и поширока маска на ладилникот, понагласениот отвор за воздух со карактеристични искосени фарови.

Погледот од страна не доживеа многу измени до задниот дел што е издолжен и завршува со елегантен спојлер, светла и како што велат од компанијата, „премиум“ задното стакло што навистина ја сочинуваат целината налик на нешто што не припаѓа на оваа класа.

Возачите ќе можат да избираат од палетата од 12 бои, под хаубата ги очекува 1.4 TGDI со турбо полнач (140PS) или 1.0 T-GDI (120PS), додека подоцна ќе пристигне и дизел варинајтата со 1,6 литри.

„Хјундаи“ соопшти дека моделот е опремен со модерна безбедносна технологија – од автономно итно запирање, преку асистенција и систем на предупредување, до опциски систем за препознавање пешаци.

„Хјунари i30 фастбек“ во Европа станува достапен од крајот на 2017 година.

Поврзани вести

Легендата слави јубилеј: Три децении од моделот „Ф... Покрај „Порше 959“ моделот „Ферари Ф40“ беше и остана икона меѓу суперспортските автомобили од 80-тите и почетокот на 90-ти години на минатиот век. ...
Британија ќе забрани дизел и бензински возила од 2... Британската Влада најави дека од 2040 година на патиштата низ земјата ќе биде забранет сообраќајот за дизел и бензиски возила, како една од мерките за...
Новиот „Сузуки Сфифт Спорт“ пристигнува на саемот ... Компанијата „Сузуки“ спортската верзија на новиот „Сфифт“ ќе ја претстави на 12 септември, на авто-салонот во Франкфурт. Јапонскиот производител, к...
„Тесла“ создава простор за „Модел 3“, ги укинува н... Компанијата „Тесла Моторс“ одлучи да се откаже од најевтината верзија „Модел С“, па ќе направи по уште некоја испорака на верзијата 75, што погон има ...
Уникатниот „Ламборџини Концепт С“ оди на аукција... Уникатниот модел „Ламборџини Концепт С“ ќе биде продаден на аукција во август во Калифорнија. Кога еден „Ламборџини“ ќе се најде на аукција, тоа пр...
„Мерцедес“ ја претставни новата робусна „Х“ класа... Компанијата „Мерцедес“ на светот му ја претстави новата класа и етикетата „Х“, зад која се крие нивната визија на пик-ап возила. Германците одлучиј...