Запечени тестенини со туна и домати

Запечени тестенини со туна и домати

За сите љубители на паста …

Потребно е:
250 гр тестенини, по желба
4 јајца
250 гр кашкавал, по желба
маслиново масло
сол, бибер
400 гр туна од конзерва
150 гр домати пелати
сецкан свеж власец
сецкан свеж магдонос

Подготовка:
– Сварете ги тестенините според упатството на пакувањето.

– Изматете ги јајцата и додадете ги солта, биберот, туната, магдоносот, сецканите домати и власецот.

– Горната смеса измешајте ја со тестенините.

– Целата смеса ставете ја во огноотпорен сад и одозгора посипете со доста рендан кашкавал.

– Ставете да се пече во загреана рерна на 200 целзиусови степени околу 25 минути.

Поврзани вести

Плазма десерт во чаша Рецепт за еден супер вкусен десерт ... Потребно е: за филот од јаболки: 3 средно големи јаболки 50 гр путер 50 гр кафеав шеќер 1 стапче цимет ...
Тиквички полнети со печурки и булгур... Едноставно и многу вкусно ... Потребно е: 2 поголеми тиквички 4 лажици булгур 1 главица кромид 2 чешниња лук 200 гр шампињони 30 гр сув вргањ...
Салата од моркови Свежи, крцкави моркови зачинети со лута пиперка и лук ... Потребно е: 400 гр моркови 1 печена лута пиперка 3-4 чешниња лук 1/2 лажиче сол 3 ла...
Плескавици од пилешко месо и тиквички... Потребно е: 1 средна тиквичка изрендана кора од 1/2 лимон 1 јајце 1/2 лажиче сол 1/4 лажиче бибер 1/2 кг мелено пилешко или мисиркино месо 1/4 ...
Зеленчукова супа Бистрата супа е одлично предјадење и особено важна за внесување на потребните хранливи состојки, како и за детоксикација на човековиот организам. П...
Ролат од месо во тесто Потребно е: 1 земичка леб 150 мл млеко бибер 100 гр кромид, ситно сецкан 1 лажица мелен сув зачин 1 пакување смрзнато лиснато тесто (500 гр) 30...