ФОТО: Класична ирска куќа претворена во идилична викендица

ФОТО: Класична ирска куќа претворена во идилична викендица

Оваа бела селска куќа со црвен челичен покрив претставува инкарнација на една градба во далечното ирско градче Тренграриве и е сместена на брегот на локланото езеро.

Куќата е „изгубена“ во див природен пејзаж и пружа уживање со погледот кон непрегледни полиња и планински венци во далечината.

Оваа градба порано била скромно преноќиште на локалните планински овчари, но сега е претворена во викендичка од соништата. Новиот покрив од дрвени греди е изграден од материјали кои се набавени во околните шуми.

Земјениот под е целосно реконструиран и опремен со етисони креирани во локални ресурси, додека избелениот рустикален ентериер нуди стилски едноставен дом од сите природни елементи.

Дневната соба, трпезаријата и кујната се обединети во еден план на просторот, кој не е премногу голем, но е многу удобен. Во него се наоѓаат грубо изделкани дрвени греди и нерамни бели ѕидови, а местото за седење крај огништето претставува најдобра позиција за уживање во сите природни убавини кое ова место го оплеменуваат.

Спалните соби се одвоени од овој простор и се многу приватни. Главната спална соба претставува прекрасен амбиент, опремен со панорамски прозорец од кој се пружа неверојатна глетка. Другата спална соба е за двајца и се состои од вонвременски мебел, кој е сместен во срцето на антиквитетскиот аранжман кој пружа прекрасно рустикално чувство.

Оваа традиционална куќа со пејзажот кој ја опкружува, претставува совршено место за опуштање и заборавање на сите проблеми, додека мирната природа, која го краси овој дел на Ирска, дефинитивно помага во тоа.

Поврзани вести

ФОТО: Модерна куќа на Бали На популарниот индонезиски туристички остров Бали е изградена модерната куќа „Клеј Хаус“, која се еден необичен детал се разликува од останатите совре...
ФОТО: Слушалки во форма на мачкини уши... „Cat Ear Headphones“ се идеални слушалки за љубителите на музиката. Опремени се со ЛЕД светла, па така секогаш можете да ја прилагодите бојата...
ФОТО: Најелегантната маса за играње фудбалче... Дизајнерот Ален Џајлс креираше модерна маса за играње фудбалче. „Пјур Аутдор“ претставува врвен минималистички дизајн што ќе ви овозможи многу...
ФОТО: Необична мала куќа во Јапонија... Во јапонскиот главен град Токио е изградена резиденцијата „Камиума Хаус“, која се карактеризира со минималистички стил и триаголна геометрија. ...
Француските пратеници ќе можат да ги остават косту... Бирото на француското Национално собрание официјално одобри пратениците да можат да присуствуваат на собраниските седници без да носат костуми и врато...
ФОТО: Модерна архитектура акцентирана со зеленило... Вилата „Пејгер“ се карактеризира со силен геометриски профил со истакнати агли и рабови и цилиндрична централна кула. Белите ѕидови на куќата ...