Вафли со јаболка, цимет и марципан

Вафли со јаболка, цимет и марципан

Мирисливи и неверојатно вкусни …

Потребно е:
2 кисели јаболка
100 гр марципан
150 гр омекнат путер
3 јајца
100 гр шеќер
200 мл млеко
300 гр брашно
1 лажица прашок за пециво
1 лажиче цимет во прав

Подготовка:
– Пенесто изматете ги путерот, јајцата и шеќерот. Турете го млекото и измешајте.

– Додадете го брашното со циметот и прашокот за пециво. Поворно измешајте да добиете хомогена смеса.

– Излупете ги јаболката и исецкајте ги на мали коцки.. И марципанот исецкајте го мали коцки. Овие состојки додадете ги во смесата и измешајте.

– Печете ги во загреан тостер за вафли.

Поврзани вести

Плазма десерт во чаша Рецепт за еден супер вкусен десерт ... Потребно е: за филот од јаболки: 3 средно големи јаболки 50 гр путер 50 гр кафеав шеќер 1 стапче цимет ...
Тиквички полнети со печурки и булгур... Едноставно и многу вкусно ... Потребно е: 2 поголеми тиквички 4 лажици булгур 1 главица кромид 2 чешниња лук 200 гр шампињони 30 гр сув вргањ...
Салата од моркови Свежи, крцкави моркови зачинети со лута пиперка и лук ... Потребно е: 400 гр моркови 1 печена лута пиперка 3-4 чешниња лук 1/2 лажиче сол 3 ла...
Плескавици од пилешко месо и тиквички... Потребно е: 1 средна тиквичка изрендана кора од 1/2 лимон 1 јајце 1/2 лажиче сол 1/4 лажиче бибер 1/2 кг мелено пилешко или мисиркино месо 1/4 ...
Зеленчукова супа Бистрата супа е одлично предјадење и особено важна за внесување на потребните хранливи состојки, како и за детоксикација на човековиот организам. П...
Ролат од месо во тесто Потребно е: 1 земичка леб 150 мл млеко бибер 100 гр кромид, ситно сецкан 1 лажица мелен сув зачин 1 пакување смрзнато лиснато тесто (500 гр) 30...