ВИДЕО: Соларна електрана во форма на панда

ВИДЕО: Соларна електрана во форма на панда

Кинеската компанија „Панда Грин Груп“ пушти во употреба електрана во форма на панда за што медиумите во светот со право тврдат дека е најубавата електрана во светот.

Соларната електрана се наоѓа во градот Датунг, во провинцијата Шанси, во северниот дел на Кина.

Електраната е именувана „Панда Грин Енерџи“.

Електраната има површина од околу милион квадратни метри.

Дизајнот го постигнале со користење на црни соларни плочи, додека белите панели се обоени со тенки бели линии што ги пропуштаат сончевите зраци.

Оваа електрана може да обезбеди електрична енергија за 8.000 домакинства.

Поврзани вести

ФОТО: „Хобитска“ куќа во Шкотска... Во близина на шкотскиот град Томиџ е сместена несекојдневна куќа, која потсетува на домот на Билбо Бегинс, херојот на Толкин од „Господар на прстените...
ВИДЕО: Монтажна куќа на копче сама се гради за 8 м... Инжинери дизајнираа монтажна куќа која на притисок на копче сама се изградува за осум минути и е една од многу монтажни објекти кои ги дизајнира брита...
Уметнички за Адидас дизајнирале 50 модели на патик... Адидас ангажирал 12 уметнички за да дизајнираат посебен вид Албатрос патики за секоја држава во САД. Уметничките биле избрани преку страницата Refiner...
ФОТО: Елегантен дизајн на стан во Будимпешта... Во духот на проектите од типот „направи сам“, белгиското дизајнерско студио „Маргеза“ редизајнираше, и опреми стан во центарот на Будимпешта. ...
ФОТО: Лампи од природни материјали... За љубителите на уникатните работи, фирмата „Ел Торент“ ја претстави линијата на лампи „Корд“. Инспирирана од природата, линијата „Корд“ се со...
ФОТО: Печатени шаховски фигури со двојна намена... „Ливинг Чес“ создаде 3Д печатени фигури со двојна намена - шаховски фигури и стилски микро саксии за билки. Целокупниот комплет содржи 32 фигу...