Менструалниот циклус не влијае на намалувањето на когнитивните способности

Менструалниот циклус не влијае на намалувањето на когнитивните способности

Долго се сметаше дека менструалниот циклус влијае на работата на мозокот кај жените, но едно ново истражување покажа дека хормоните во текот на менструацијата всушност немаат никакво влијание врз менталната работа.

Истражувањето покажа дека нивото на естрогените, прогестероните и тестостероните нема влијание на работната меморија, конгитивните врски или способноста истовремено да се следат или вршат две или повеќе работи.

– Како специјалист на репродуктивна медицина и психотерапевт, работев со многу жени кои веруваат дека менструалниот циклус влијае на нивното здравје и на когнитивната работа, така заедно со мојот тим се одлучивме да провериме дали во ова верување има вистина, изјави професор Бриџит Линерс, директор на истражувачкиот тим.

Откако истражувањето било спроведено на 68 жени во тек на два циклуса, заклучено е дека хормоналните промени предизвикани од менструалниот циклус не предизвикуваат никакви промени во конгитивните способности.

– Иако може да има некои исклучоци, генерално не постои врска меѓу намалување на когнитивните способности и хормоналните промени во текот на менструалниот циклус, рече Линерс.

Поврзани вести

Хипохондриците живеат подолго... За хипохондриците најчесто се вели дека нивната непотребна грижа за здравјето „ќе ги однесе в гроб”, но една нова студија покажува тие всушност живеат...
Едноставен психолошки трик: Сузбијте го бесот кај ... Децата, еден миг се смеат и си играат, а веќе следниот плачат и беснеат. Причината не е важна, тоа е едноставно така. И што и да кажете главата ќе ве ...
Постојаното учење, здравата храна и дружењето ја с... Постојаното учење, здравата исхрана, непушењето, добриот слухот и дружењето со други лица можат за една третина да го намалат бројот на случаи на деме...
Бебињата најдобро знаат кога се гладни... Мајките и татковците настојуваат децата да ги ранат според одредена шема, но постои струја лекари кои велат дека тоа е непотребно и често пати стресно...
Абецеда на малите сипаници – вакцината е неопходна... Гласот на Америка - Вашингтон Над 75 лица, повеќето мали деца, добиле мали сипаници во американската држава Минесота. Речиси сите биле невакциниран...
Трансплантацијата на матката го покренува прашањет... Кликс - Сараево Во Шведска неодамна е објавено дека од 2014 година до денес се родени шест здрави деца кои на свет дошле по зачнување и бременост в...