Познати осминафиналните двојки на Вимблдон во машка конкуренција

Познати осминафиналните двојки на Вимблдон во машка конкуренција

На машкиот дел на Грен слемот Вимлдон синоќа се одиграа последните мечеви од третата рудна по што се формираа двојките за осминафиналето.

Пласман меѓу 16-те најдобри обезбедија и четирите главни фаворити за трофејот: Мареј, Ѓоковиќ, Федерер и Надал.

Двојки за осминафиналната фаза:

Енди Мареј – Беноа Пер,
Сем Квери – Кевин Андерсон,
Новак Ѓоковиќ – Адријан Манарин,
Рафаел Надал – Жил Милер,
Марин Чилиќ – Роберто Баутиста Агут,
Роџер Федерер – Григор Димитров,
Милош Раониќ – Александер Зверев и
Доминик Тим – Томаш Бердих.

Денеска на Вимблдон е слободен ден, а веќе од утре почнуваат осминафиналните мечеи во машка и во женска конкуренција.

Поврзани вести

Вавринка успешно опериран Швајцарскиот тенисер Стан Вавринка успешно е опериран вторпат сезонава што значи дека за него оваа година на спортски план е завршена. Тој имаше повре...
Шарапова со „вајлд карта“ на УС Опен... Шампионката на УС Опен од 2006 година, Русинката Марија Шарапова доби „вајлд карта“ од организаторите за настап на овогодишниот турнир. Шарапова им...
Ѓорческа напредуваше две места на ВТА ранг листата... Најдобрата македонска спортистка Лина Ѓорческа го подобри својот пласман на ВТА ранг листата за две позиции и сега се наоѓа на 211.место со 254 поени....
Јотовски со пад од осум места на АТП ранг листата... Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски бележи пад од осум позиции на најновата АТП ранг листа објавена денеска. Тој сега се наоѓа на 584.мест...
Зверев подобар од Федерер во финалето во Монтреал... Германскиот тенисер Александер Зверев е победник на „Роџерс куп“ во Монтреал, дел од Мастерс серијата. Зверев во финалето неочекувано брзо и лесно ...
Вознијацки против Свитолина во финалето во Торонто... Елина Свитолина и Каролине Возниацки ќе играат во финалето на ВТА Мастерс турнирот во Торонто. Свитолина за место во финалето избори со триумфот ...