ФОТО: Кујна инспирирана од француско бистро

ФОТО: Кујна инспирирана од француско бистро

Исто како што дневната или спалната соба имаат свои лични стилови, така кујната мора да има сопствени особини и изглед, бидејќи се работи за просторија во која се поминува голем дел од времето.

Боите, дезените и текстурите во ентериерот на оваа кујна поседуваат единствен стил и карактеристики на француско бистро.

Кога сопственикот на станот барал бела кујна, дизајнерот кој работел на неа одлучил да докаже дека спротивниот стил од бараниот би бил многу поубав во тој простор. Наместо бела, тој скицирал кујна со бели ѕидови и темно сини елементи со детали од месинг.

Со самото тоа, стилот на француското бистро се наметнал како идеално решение, кое му одговара и на клиентот и на дизајнерот. Постоечката кујна, која додуша била функционална, немала шарм поради стандардните елементи кои го пополнувале нејзиниот простор и ја блокирале природната светлина.

Шик микс дезенот и материјалите креираат магнетна привлечност во овој ново-дизајниран простор: рачно насликани марокански плочки, отворени полици од ружино дрво, сини кујнски елементи и интересен шаблон на плочки на ѕидовите, овој простор сега е направен да биде многу повеќе осветлен и по широк.

Природната светлина непречено допира до секој детал во кујната преку голема стаклена врата која се отвара кон градината.

Исполнета со винтеџ елементи, но со современ пресврт, оваа кујна навистина нуди удобен и елегантен простор за уживање во утринското кафе со опуштени разговори и за време на појадокот.

Поврзани вести

ФОТО: Модерна куќа на Бали На популарниот индонезиски туристички остров Бали е изградена модерната куќа „Клеј Хаус“, која се еден необичен детал се разликува од останатите совре...
ФОТО: Слушалки во форма на мачкини уши... „Cat Ear Headphones“ се идеални слушалки за љубителите на музиката. Опремени се со ЛЕД светла, па така секогаш можете да ја прилагодите бојата...
ФОТО: Најелегантната маса за играње фудбалче... Дизајнерот Ален Џајлс креираше модерна маса за играње фудбалче. „Пјур Аутдор“ претставува врвен минималистички дизајн што ќе ви овозможи многу...
ФОТО: Необична мала куќа во Јапонија... Во јапонскиот главен град Токио е изградена резиденцијата „Камиума Хаус“, која се карактеризира со минималистички стил и триаголна геометрија. ...
Француските пратеници ќе можат да ги остават косту... Бирото на француското Национално собрание официјално одобри пратениците да можат да присуствуваат на собраниските седници без да носат костуми и врато...
ФОТО: Модерна архитектура акцентирана со зеленило... Вилата „Пејгер“ се карактеризира со силен геометриски профил со истакнати агли и рабови и цилиндрична централна кула. Белите ѕидови на куќата ...