ФОТО: Модерна куќа во шума

ФОТО: Модерна куќа во шума

Во шумскиот предел на Националниот парк „Саут Доунс“ во анлиската областа Хемпшир е изградена современа дрвена куќа, која е интегрирана со природата на различни начини – од огромни прозорци со поглед кон околината, преку директниот влез од градината во дневната соба, па до големата тераса во приземјето.

Како инспирација за екстериерот на оваа дрвена двокатница послужиле класичните руски викендици.

Ентериерот потсетува на шума со која куќата е опкружена од сите страни. Белината на ѕидовите е разбиена со мебелот во природни тонови на зелена и кафена боја.

На неколку места има декоративни детали како слики во нијанси на сина, како што на ведро небо повремено ќе блесне сонце меѓу густите крошни на хемпширската шума.

Проектот е замислен целосно да се стопи со природата и околината. На тој начин сопствениците на куќата имаат целосна приватност, додека истовремено нивниот дом не го нарушува постоечкиот склад на природната убавина на хемпширскиот национален парк.

Поврзани вести

ФОТО: Модерна куќа на Бали На популарниот индонезиски туристички остров Бали е изградена модерната куќа „Клеј Хаус“, која се еден необичен детал се разликува од останатите совре...
ФОТО: Слушалки во форма на мачкини уши... „Cat Ear Headphones“ се идеални слушалки за љубителите на музиката. Опремени се со ЛЕД светла, па така секогаш можете да ја прилагодите бојата...
ФОТО: Најелегантната маса за играње фудбалче... Дизајнерот Ален Џајлс креираше модерна маса за играње фудбалче. „Пјур Аутдор“ претставува врвен минималистички дизајн што ќе ви овозможи многу...
ФОТО: Необична мала куќа во Јапонија... Во јапонскиот главен град Токио е изградена резиденцијата „Камиума Хаус“, која се карактеризира со минималистички стил и триаголна геометрија. ...
Француските пратеници ќе можат да ги остават косту... Бирото на француското Национално собрание официјално одобри пратениците да можат да присуствуваат на собраниските седници без да носат костуми и врато...
ФОТО: Модерна архитектура акцентирана со зеленило... Вилата „Пејгер“ се карактеризира со силен геометриски профил со истакнати агли и рабови и цилиндрична централна кула. Белите ѕидови на куќата ...