(ВИДЕО) Манојловски: И хомосексуалците се луѓе, заслужуваат еднакви права

(ВИДЕО) Манојловски: И хомосексуалците се луѓе, заслужуваат еднакви права

Пратеникот од редовите на ДУИ, Бранко Манојловски, побара промена на односот кон хомосексуалците и на нив да се гледа како на нормални луѓе кои се вредни да придонесуваат за општеството.

– Хомосексуалците треба да уживаат поголеми права и да се урнат стереотипите кои континуирано се поддржуваат во традиционалните балкански земји, вели Манојловски додавајќи дека има многу пријатели кои се хомосексуалци кои се вредни и чесни.

– Ние не можеме да го измениме тоа што постои, во сите држави, па и кај нас. Сакале или не, тие ќе бидат дел од иднината, дали го прифаќаме тоа или не, рече Манојловски.

Манојловски истакна дека ова е негов личен став и дека не го кажува ниту од името на СДСМ, ниту пак од името на ВМРО-ДПМНЕ или ДУИ. Тој појасни дека не се работи за политичка тактика туку за едно сензитивно прашање на лична определба.

На прашањето дали тој е хомосексуалец, Манојловски одговори дека е хетеросексуалец, кој е оженет и татко на два сина и една ќерка и доколку некое од неговите деца се одлучило да биде хомосексуалец исто би го сакал како и другите.

Поврзани вести

Полицијата трага по Горан Грујевски, не ги чекал в... Полицијата вечерва не го пронајде Горан Груејевски, поранешниот началник на УБК, во својот дом. Не е јасно ниту дали е приведен и Никола Бошковски, со...
Европско јуниорско првенство во воздухопловно моде... На спортскиот аеродром во Прилеп денеска започна Европскиот јуниорски шампионат во воздухопловно моделарство, на кој учествуваат околу 80-тина натпрев...
Двајца македонски каратисти ќе се борат за злато в... Македонските каратисти кои учествуваат на Европското универзитетско првенство во Куимбра, Португалија, денеска во елиминацискиот дел од првенството по...
ВМРО-ДПМНE бара оставка од министерот Таравари пор... Алармантна и загрижувачка е ситуацијата во Гостивар и Гостиварско. За само три дена негрижата и неспособноста на министерот Таравари однесе два човечк...
Поддршка од Велика Британија за реформската Влада ... Премиерот Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, попладнево се сретна со Фиона Мек Илв...
Средба на Спасовски со верските поглавари: МВР ќе ... Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одржа работна средба со поглаварите на верските заедници: г.г. Стефан- поглавар на Македонскат...