(ВИДЕО) Во Извиднички во Охрид преноќиле 120 лица, кампот ќе биде отворен додека граѓаните се чувствуваат загрозено

(ВИДЕО) Во Извиднички во Охрид преноќиле 120 лица, кампот ќе биде отворен додека граѓаните се чувствуваат загрозено

Извидничкиот камп во Охрид и денеска се полни со кампови покрај тие кои ги овозможија од кампот. Вчера таму преноќиле над 120 лица, од кои најголем број биле мајки и мали деца.

Од Извидничкиот камп велат дека шаторите ги поставиле без никаква помош од општина Охрид.

– Вчера преноќија 120 лица меѓу кои најмногу имаше мајки со бебиња, трудници, но и стари лица. Извидничкиот камп останува отворен за граѓаните и се надеваме дека ова наскоро ќе заврши, рече Ивица Ангеловски.

Владимир Костовски вели дека и вечерва очекуваат повеќе жители ноќта да ја поминат во Извидничкиот камп и ги повикуваат сите оние кои сметаат дека се загрозени во своите домови ноќта да ја поминат таму.

– Сакаме да продонесеме за граѓаните. Праќам апел до сите кои се чуствуваат небезбедно да дојдат тука, имаме капацитет до 150 луѓе. Сите кои сакаат да помогнат се добредојдени, вели Костовски.

Александар Тодески

Поврзани вести

Полицијата трага по Горан Грујевски, не ги чекал в... Полицијата вечерва не го пронајде Горан Груејевски, поранешниот началник на УБК, во својот дом. Не е јасно ниту дали е приведен и Никола Бошковски, со...
Европско јуниорско првенство во воздухопловно моде... На спортскиот аеродром во Прилеп денеска започна Европскиот јуниорски шампионат во воздухопловно моделарство, на кој учествуваат околу 80-тина натпрев...
Двајца македонски каратисти ќе се борат за злато в... Македонските каратисти кои учествуваат на Европското универзитетско првенство во Куимбра, Португалија, денеска во елиминацискиот дел од првенството по...
ВМРО-ДПМНE бара оставка од министерот Таравари пор... Алармантна и загрижувачка е ситуацијата во Гостивар и Гостиварско. За само три дена негрижата и неспособноста на министерот Таравари однесе два човечк...
Поддршка од Велика Британија за реформската Влада ... Премиерот Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, попладнево се сретна со Фиона Мек Илв...
Средба на Спасовски со верските поглавари: МВР ќе ... Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одржа работна средба со поглаварите на верските заедници: г.г. Стефан- поглавар на Македонскат...