(ВИДЕО) Груевски: СЈО е институција за политички прогон

(ВИДЕО) Груевски: СЈО е институција за политички прогон

ВМРО-ДПМНЕ е нападната како никогаш досега. Гонети сме од страна на СЈО се со цел партијата да се уништи на најбрутален начин. Ова е класичен политички прогон врз ДПМНЕ, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на денешната прес-конференција на која што присуствуваше целиот партиски врв.

– СЈО стана инструмент во рацете на СДСМ. Носат одлуки без никакви докази. Целта е кршење на ВМРО-ДПМНЕ како партија и слабеење на Република Македонија, но нема да успеат, рече Груевски.

Како што кажа претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, од страна на СЈО нападните се членови на ДИК, судии, новинари.

– Исто така, целта на сето ова е заплашување на судиите, за да одлучуваат во корист на СДСМ, изјави Груевски.

Според лидерот на опозицијата, СЈО ќе биде оној дел од историјата од која Македонија ќе се срами.

Груевски обвини дека раководството на СДСМ постојано било во контакт со обвинителите од СЈО со цел да ја диригираат нивната работа.

– Зоран Заев секогаш кога ќе направи голема грешка или политички пропуст, СЈО е тука да го одвлече вниманието со некој нов предмет, рече Груевски.

Тој нагласи дека ВМРО-ДПМНЕ нема да го преспие ова и ако досега биле конструктивни, нивната конструктивност завршува денеска.

Виктор Јованов

Поврзани вести

Полицијата трага по Горан Грујевски, не ги чекал в... Полицијата вечерва не го пронајде Горан Груејевски, поранешниот началник на УБК, во својот дом. Не е јасно ниту дали е приведен и Никола Бошковски, со...
Европско јуниорско првенство во воздухопловно моде... На спортскиот аеродром во Прилеп денеска започна Европскиот јуниорски шампионат во воздухопловно моделарство, на кој учествуваат околу 80-тина натпрев...
Двајца македонски каратисти ќе се борат за злато в... Македонските каратисти кои учествуваат на Европското универзитетско првенство во Куимбра, Португалија, денеска во елиминацискиот дел од првенството по...
ВМРО-ДПМНE бара оставка од министерот Таравари пор... Алармантна и загрижувачка е ситуацијата во Гостивар и Гостиварско. За само три дена негрижата и неспособноста на министерот Таравари однесе два човечк...
Поддршка од Велика Британија за реформската Влада ... Премиерот Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, попладнево се сретна со Фиона Мек Илв...
Средба на Спасовски со верските поглавари: МВР ќе ... Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одржа работна средба со поглаварите на верските заедници: г.г. Стефан- поглавар на Македонскат...