(ВИДЕО) Јанева: 17 обвиненија за 94 физички и 7 правни лица, никој нема да остане неказнет

(ВИДЕО) Јанева: 17 обвиненија за 94 физички и 7 правни лица, никој нема да остане неказнет

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева побара и доби аплауз за обвинителите на СЈО и за сите вработени во Обвинителството за сето досега постигнато.

Подигнати се 17 обвиненија за 18 предмети против 94 физички и 7 правни лица.

„Имаме сериозни докази дека има повреди на законите и злоупотреба на службената положба и овластување и Законот за јавни набавки.

За случајот „Талир“ се истражуваше незаконско финансирање на една политичка партија. Беа преземени многу истражни дејства за сторени кривични дела, но временските рокови не ни дозволија да ја завршиме истражната постапка. Сепак, ќе донесеме јавно обвинителска одлука“, рече Катица Јанева.

Таа изрази убеденост дека со соодветна постапка СЈО ќе продолжи со темелна истрага за конечно да има кривична правда, а сторителите нема да останат неказнети.

За предметот „Талир“ треба да се извршат вештачења, рече Јанева.

Само предметот „Талир“ и „Табла“ немаат завршница. Јавно обвинителската одлука ќе биде објавена.

Поврзани вести

Полицијата трага по Горан Грујевски, не ги чекал в... Полицијата вечерва не го пронајде Горан Груејевски, поранешниот началник на УБК, во својот дом. Не е јасно ниту дали е приведен и Никола Бошковски, со...
Европско јуниорско првенство во воздухопловно моде... На спортскиот аеродром во Прилеп денеска започна Европскиот јуниорски шампионат во воздухопловно моделарство, на кој учествуваат околу 80-тина натпрев...
Двајца македонски каратисти ќе се борат за злато в... Македонските каратисти кои учествуваат на Европското универзитетско првенство во Куимбра, Португалија, денеска во елиминацискиот дел од првенството по...
ВМРО-ДПМНE бара оставка од министерот Таравари пор... Алармантна и загрижувачка е ситуацијата во Гостивар и Гостиварско. За само три дена негрижата и неспособноста на министерот Таравари однесе два човечк...
Поддршка од Велика Британија за реформската Влада ... Премиерот Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, попладнево се сретна со Фиона Мек Илв...
Средба на Спасовски со верските поглавари: МВР ќе ... Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одржа работна средба со поглаварите на верските заедници: г.г. Стефан- поглавар на Македонскат...