Само три нови министри во новата влада на Романија

Само три нови министри во новата влада на Романија

Романската владејачка Социјалдемократска партија денеска го објави составот на новата влада во која се наоѓаат поголем број министри во заминување на сменетиот премиер Сорин Гриндеану.

Лидерот на социјалдемократите Ливиу Драгнеа изјави дека сите министри, освен за финансии и за европски работи, ќе ги задржат функците.

– Немам чувство дека освоив награда… Ме именува лидерот на партијата, ме именуваа колегите… да работам во интерес на земјата. Мој приоритет ќе биде примена на програмата на владата, изјави мандатарот Михај Тудосе.

Јонут Миса ќе го замени Вијорела Стефан на функцијата министер за финансии, додека Виктор Негреску ќе биде министер за ЕУ, а сенаторот Михај Фифор ќе биде нов министер за земјоделство.

Поврзани вести

Светиот синод на православната црква во Романија з... Светиод синод на Православната црква на Романија заседава за да дискутира какви мерки ќе преземе против свештеник, кој се гледа на видео снимка за уче...
Жена и три деца загинаа во железничка несреќа кај ... Жена и три деца загинаа утрово, како последица од удар од воз во близина на Букурешт. БТА јави дека, веројатно станува збор за мајка која се фрлил...
Во свлечиште во Конго загинаа 40 лица... Свлечиште затрупало 40 лица откако се втурнало врз рибарско село на брегот на езерото Алберт, на североистокот од Демократска Република Конго, пренесо...
Исламист одговорен за штети од 2,7 милиони евра вр... Меѓународниот кривичен суд утврди денеска дека поранешен исламистички бунтовник, осуден на затвор за уривање на свети објекти во Тимбукту, е одговорен...
Девојка преживеала сама во шума месец дена... Лиса Терис (25) од Луивил во Кентаки преживеала речиси цел месец целосно сама во шума. Како што се наведува, јадела печурки и диви бобинки, полна е со...
Ирак побара помош од ОН за откривање на злосторств... Ирак побара од ОН да му помогне во собирањето на докази за злосторствата извршени од страна на екстремистичката организација „Исламска држава“, преку ...