ВМРО-ДПМНЕ: Случајот со Супер купот е популизам на Владата

ВМРО-ДПМНЕ: Случајот со Супер купот е популизам на Владата

ВМРО-ДПМНЕ денеска ја обвини Владата за правење популизам и политика со случајот со одржувањето на Супер купот со тоа што тврдела дека ќе пропадне, а потоа понудила решение. Во случајот, според ВМРО-ДПМНЕ, немало реален проблем.

Лука Кржаловски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција рече дека јавноста конечно разбрала зошто Владата проценила дека ќе пропаднел Супер купот и како го спасила. – Владата на големи звона пред 10 дена објави дека ќе пропадне Супер купот бидејќи претходната влада не го подготвила добро, дека не инвестирала доволно и дека таа е соочена со голем предизвик од пропаѓање на супер купот. Попусто ПУИК одговараше дека над шест милиони евра се инвестирани и дека се е навреме завршено освен некои помали ситни работи кои се во тек. Сликата која Владата ја престави беше небаре потребни се уште 15 милиони евра за изградба на нова трибна, рече Кржаловски.

Посочи дека по 10 дена Владата објавила дека нашла соломонско решение, прво дека крупниот недостаток биле некои клими во износ од 115 илјади евра, а второ дека ПУИК од својот буџет да си ги обезбедел бидеќи ги имал во буџетот.

– Решението кое го понудила Владата на СДС и не е решение. Тие донеле одлука, па го преиначиле во заклучок да се задолжи ПУИК да обезбеди средства од самата компанија. Доколку тоа беше возможно да се направи немаше да преставува проблем. Што значи дека ова е случај за правење на популизам и политика, а не реален случај каде постои проблем, рече Кржалоски.

Според него, СДСМ со случајот со Супер купот продолжува да ја потценува интелигенцијата на граѓаните како што правела додека била во опозиција, а следна приказна ќе била изградбата на автопатиштата.

Поврзани вести

Утре ќе биде претежно сочево и топло, температури ... Времето утре во Македонија ќе биде претежно сончево и топло со слаб до умерен ветер од променлив правец. УВ индексот ќе има вредност 8. Утринската ...
(ВИДЕО) Богојески: Никола Груевски како лидер на В... Иницијаторот за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески побара заминување на Никола Груевски од лидерската позиција зошто неговото останување ќе значи ...
Жерновски: Разрешен е Марко Зврлевски, најголемиот... Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски го коментира денешното разрешување на Марко Зврлевски за кој вели дека е  најголемиот заштитник на ...
Работна посета на Министерот за надворешни работи ... По посетите на Данска и Шведска, денеска Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров престојуваше во работна посета на Хе...
Судскиот совет одзеде имунитет на судии обвинети в... Судскиот совет на Република Македонија на денешната седница донесе одлука за одземање на имунитетот на петмината судии од Управниот суд обвинети во „Т...
(ВИДЕО) Движење БЕСА: Ако не се обелоденат монтира... Реформите во органите на правдата се уште не се отпочнати, единствениот чекор е иницијативата за разрешување на Јавниот Обвинител, Марко Зврлевски, из...