Париз: Автомобил удри во полициско комбе и експлодира, возачот го загуби животот

Париз: Автомобил удри во полициско комбе и експлодира, возачот го загуби животот

Возачот кој попладнево удри намерно во полициско комбе во центарот на Париз го загуби животот, изјави Жерар Коломб, француски министер за внатрешни работи.

– Во автомобилот се пронајдени оружје и експлозиви што можеле да се употребат за да експлодира возилото, изјави Коломб.

– Инцидентот покажува уште еднаш дека нивото на закана во Франција е екстремно високо, додаде министерот.

Во инцидентот на париската авенија Шанзелизе, нема повредени полицајци.

– Случајот наликува дека бил испланиран напад на поединец, изјави Пјер Анри Брандет, портпарол на француското Министерство за внатрешни работи.

Париското Обвинителство покрена истрага.

Полицијата ги блокира приодите до Елисејската палата и апелира до жителите на Париз да не се движат по авенијата Шанзелизе.

Инцидентот се случи во близина на Елисејската палата каде претседателот Емануел Макрон треба да има средба со јорданскиот крал Абдула.

Инцидентот се случува по само два месеца откако полицаец беше убиен на таа централна париска авенција, три дена пред првиот круг од претседателските избори во државата. Во поката оставена до телото на полицаецот се величеше ИД. Француската полиција го уби напаѓачот.

Поврзани вести

По инцидентите во Шарлотсвил, Фејсбук ги исклучи п... Социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм ги исклучија профилите на екстремните десничари кои учествуваа во инцидентите во Шарлотсвил, во кои загина една ...
Тилерсон: Во американскиот јавен живот нема место ... Во американското општество нема место за омраза и насилство, какви што беа демонстрирани во Шарлотсвил, во државата Вирџинија, изјави американскиот др...
Двајца загинати при самоубиствен напад крај контро... Две лица загинаа, вклучувајќи го бомбашот-самоубиец, и петмина се повредени рано изутринава во напад во јужниот дел на Појасот Газа, соопшти палестинс...
Анкета: Граѓаните на многу американски сојузници и... Владимир Путин е поприфатлив светски лидер од Доналд Трамп, сметаат граѓаните на повеќе сојузници на САД, вклучувајќи ги Јапонија, Јужна Кореја и седу...
Мун Џе-ин ја разгледува можноста да испрати специј... Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин изјави дека ја разгледува можноста да испрати специјален пратеник за преговори во Северна Кореја, доколку Пјонгј...
Од почетокот на годинава шумските пожари во Потруг... Шумските пожари во Португалија, од почетокот на годинава досега, опустошиле 141.000 хектари вегетација, што е за три пати повеќе од просекот во послед...