Русија: Авионите на коалицијата западно од Еуфрат ќе бидат цел на противвоздушна одбрана

Русија: Авионите на коалицијата западно од Еуфрат ќе бидат цел на противвоздушна одбрана

Сите авиони на меѓународната коалиција предводена од САД, а кои летаат западно од Еуфрат „ќе бидат набљудувани“ и „ќе бидат цели“ на руската противвоздушна одбрана, соопшти руската армија.

Одлуката на руската армија уследи откако САД потврдија дека вчера собириле сириски авион во близина на градот Табка.

Москва го обвини Вашингтон дека не ја предупредил руската армија дека ќе го собори сирискиот авион.

Руското Министерство за одбрана побара образложение од САД зошто е соборен сирискиот авион.

Инцидентот Русија го нарече „акт на агресија“ и ја прекина координацијата со САД во зоните за деескалација.

Поврзани вести

Терористички напад во Барселона, 13 мртви и над 80... Двајцата наоружани мажи , што влетаа со бело комбе на пешачка патека на централната улица „Рамблас“  во Барселона и  покосија десетици луѓе,  се забар...
Светиот синод на православната црква во Романија з... Светиод синод на Православната црква на Романија заседава за да дискутира какви мерки ќе преземе против свештеник, кој се гледа на видео снимка за уче...
Жена и три деца загинаа во железничка несреќа кај ... Жена и три деца загинаа утрово, како последица од удар од воз во близина на Букурешт. БТА јави дека, веројатно станува збор за мајка која се фрлил...
Во свлечиште во Конго загинаа 40 лица... Свлечиште затрупало 40 лица откако се втурнало врз рибарско село на брегот на езерото Алберт, на североистокот од Демократска Република Конго, пренесо...
Исламист одговорен за штети од 2,7 милиони евра вр... Меѓународниот кривичен суд утврди денеска дека поранешен исламистички бунтовник, осуден на затвор за уривање на свети објекти во Тимбукту, е одговорен...
Девојка преживеала сама во шума месец дена... Лиса Терис (25) од Луивил во Кентаки преживеала речиси цел месец целосно сама во шума. Како што се наведува, јадела печурки и диви бобинки, полна е со...