Реакција на АД ЕЛЕМ на прес-конференцијата на Ковачевски

Реакција на АД ЕЛЕМ на прес-конференцијата на Ковачевски

АД ЕЛЕМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Васко Ковачевски од СДСМ.

„СДСМ продолжува да шири лаги и дефетизам. Во повеќе наврати во минатото, АД ЕЛЕМ успеваше да ги демантира лагите и ширењето дефетизам со успешното работење на компанијата. Во текот на мината зима СДСМ ширеше црни сценарија и посакуваше електро енергетска катастрофа. Но и покрај вонредните околности, АД ЕЛЕМ се справи со сите предизвици и не само што обезбеди стабилен енергетски систем во текот на една од најсуровите зими, туку обезбеди и отворени граници на електро енергетскиот систем, што не беше случај со некои соседни систем оператори.

Граѓаните на на РМ и вработените на АД ЕЛЕМ се сериозно загрижени од непознавањето на материјата од страна на СДСМ. Ковачевски очигледно повторно не е информиран. Доколку дојде во РЕК Битола ќе се увери дека ископот се одвива непрекинато.

За правилно информирање на јавноста, должни сме да известиме дека се работи за рутински зафат на транспортерот, односно замена на механички делови, зафат кој нема да трае повеќе од 3 дена. Транспортерот очекуваме да биде целосно функционален во текот на утрешниот ден, најдоцна во среда наутро. Блокот 2 кој несреќно се најде во соопштението на Ковачевски е во ремонт согласно однапред утврдената динамика на работата на компанијата. Нагласуваме дека овие зафати нема да го нарушат процесот на производство на електрична енергија.

АД ЕЛЕМ како и секогаш продолжува во целост од сопствено производство да обезбедува електрична енергија за тарифните потрошувачи на РМ .

Како потврда за успешното работење на компанијата, сакаме да информираме дека АД ЕЛЕМ нема долгови кон вработените и добавувачите, има депозит од преку 20 милиони евра во комерцијалните банки како и тековна ликвидност од преку100 милиони денари. Сите развојни проектина компанијата кои значат нејзина поголема додадена вредност се завршени или пред завршување“ се вели во демантот на ЕЛЕМ.

Поврзани вести

Посебен сообраќаен режим за натпреварот Вардар ... Посебен сообраќаен режим најавува СВР за вечерашниот натпревар Вардар - Фрнербахче што ќе се одигра на националната арена „Филип Втори Македонски” од ...
Во Скопје 11 сообраќајки за 24 часа... Вкупно 11 сообраќајни незгоди се случиле изминатите 24 часа во Скопје. Од нив четири со последица материјална штета, а седум со телесни повреди во кои...
Земи кредит без камата – проверивме и навистина е ... Кога парите се во прашање - се мора да биде јасно. Без никакви изненадувања. Каматата и останатите трошоци за кредитот можат да направат огромна ра...
Почнува пријавувањето за упис на УКИМ... На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје денеска и утре е пријавувањето за упис во прва година во академската 2017/2018 година. Според Конкур...
Музејска изложба „25 години Армија на Република Ма... Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ќе ја отвори музејската изложба „25 години Армија на Република Македонија“ по повод 18 август - Ден...
Шефот на дипломатијата Димитров во посета на Финск... Министерот за надворешни работи Никола Димитров, во рамки на регионалната посета на нордиските земји, денеска ќе престојува во работна посета на Хелси...