Реконструирани седум улици во велешко Мамутчево

Реконструирани седум улици во велешко Мамутчево

Во велешкото село Мамутчево денеска заврши реконструкцијата на седум улици.

Градоначалникот на Велес Славчо Чадиев, кој изврши увид, информира дека реконструкцијата на улиците чини шест милиони денари преку проект од ЕУ, администрирани според правилата на Светската банка.

– Вкупната должина на седумте улици во ова населено место е 1.007 метри. Две улици во должина од 375 метри, лоцирани во центарот, се афалтирани. Останатите пет во должина од 632 метри се бетонирани, информира Чадиев. Тој се сретна и со месното население и го слушна нивното мислење за проектот.

Во текот на денот ќе бидат изработени и банкините за проектот и официјално да биде завршен.

Градоначачникот Чадиев најави дека во наредниот период инфраструктирни проекти ќе се реализираат и во уште неколку населени места во општина Велес.

Поврзани вести

Посебен сообраќаен режим за натпреварот Вардар ... Посебен сообраќаен режим најавува СВР за вечерашниот натпревар Вардар - Фрнербахче што ќе се одигра на националната арена „Филип Втори Македонски” од ...
Во Скопје 11 сообраќајки за 24 часа... Вкупно 11 сообраќајни незгоди се случиле изминатите 24 часа во Скопје. Од нив четири со последица материјална штета, а седум со телесни повреди во кои...
Земи кредит без камата – проверивме и навистина е ... Кога парите се во прашање - се мора да биде јасно. Без никакви изненадувања. Каматата и останатите трошоци за кредитот можат да направат огромна ра...
Почнува пријавувањето за упис на УКИМ... На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје денеска и утре е пријавувањето за упис во прва година во академската 2017/2018 година. Според Конкур...
Музејска изложба „25 години Армија на Република Ма... Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ќе ја отвори музејската изложба „25 години Армија на Република Македонија“ по повод 18 август - Ден...
Шефот на дипломатијата Димитров во посета на Финск... Министерот за надворешни работи Никола Димитров, во рамки на регионалната посета на нордиските земји, денеска ќе престојува во работна посета на Хелси...