Пратеничките од ДОМ на средба со Анѓушев: Се планира зголемена употреба на обновливи извори на енергија

Пратеничките од ДОМ на средба со Анѓушев: Се планира зголемена употреба на обновливи извори на енергија

Пратеничките од ДОМ, Лилјана Поповска и Маја Морачанин, остварија работна средба со Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев.

„Ова е во склоп на иницијативата на ДОМ како зелена партија за што побрзо ратификување на Конвенцијата за климатски промени, која е директно поврзана со енергетските политики и придонес кон ограничување на загревањето на атмосферата преку 1,5 степени Целзиусови.

На средбата беше разговарано за промена на досегашните практики во енергетиката и замена на фосилните горива со обновливи извори на енергија. Се согласија дека енергетската иднина на Македонија не е во нови јагленокопи и термоцентрали, туку во интензивно користење на обновливите енергии, пред се на сонцето, ветерот и водите. Во постоечките, пак, термоцентрали РЕК Битола и РЕК Осломеј треба час поскоро да се воведе десулфуризација, за што стојат на располагање и европски фондови. Тоа ќе биде огромна придобивка за животната средина и здравјето на граѓаните.

За сево ова Македонија треба да се усогласи со енергетската заедница на ЕУ во поглед на стратегијата и регулативата за енергетика. Планирани се измени во Законот за енергетика до крајот на оваа година, со кои ќе се поедностави процедурата за производство на електрична енергија од обновливи извори од страна на правните субјекти и домаќинствата, во поглед на инвестирањето, лиценцирањето и воведување двонасочни броила.“ соопштија од ДОМ.

Поврзани вести

Посебен сообраќаен режим за натпреварот Вардар ... Посебен сообраќаен режим најавува СВР за вечерашниот натпревар Вардар - Фрнербахче што ќе се одигра на националната арена „Филип Втори Македонски” од ...
Во Скопје 11 сообраќајки за 24 часа... Вкупно 11 сообраќајни незгоди се случиле изминатите 24 часа во Скопје. Од нив четири со последица материјална штета, а седум со телесни повреди во кои...
Шпанскиот мајстор на гитара Игнасио Родес вечер на... Вљубениците во звукот на класичната гитара вечер во рамки на Фестивалот „Охридско лето“ ќе имаат несекојдневна можност да уживаат во уметничкиот израз...
Земи кредит без камата – проверивме и навистина е ... Кога парите се во прашање - се мора да биде јасно. Без никакви изненадувања. Каматата и останатите трошоци за кредитот можат да направат огромна ра...
Почнува пријавувањето за упис на УКИМ... На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје денеска и утре е пријавувањето за упис во прва година во академската 2017/2018 година. Според Конкур...
Музејска изложба „25 години Армија на Република Ма... Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ќе ја отвори музејската изложба „25 години Армија на Република Македонија“ по повод 18 август - Ден...