Кривични пријави за двајца тинејџери за кражби од автомобили

Кривични пријави за двајца тинејџери за кражби од автомобили

СВР Скопје понесе кривични пријави против А.В. (18) од Кавадарци и Р.М. (17) од Скопје под сомнение дека извршиле 11 кривични дела во серија.

Двајцата тинејџери се товарат дека извршиле четири тешки кражби во патнички моторни возила, пет обиди за кражба од моторни возила и две кражби на велосипеди, со што се стекнале со противправна имотна корист од околу 110.500 денари, а предизвикале и материјална штета.

Пријавените ги извршиле кривичните дела на 29. мај годинава во периодот од 04.00 до 06.30 часот во гаражите од зграда на ул. „Димче Мирчев“ бр. 20. Со употреба на соодветен алат, насилно влегле внатре и отвориле вкупно девет возила, додека пребарување извршиле во внатрешноста од пет возила при што пронашле и одзеле околу 500 денари, една кошула, очила, навигациски уред, мобилен телефон и други предмети. Покрај предметите од возилата, пријавените од гаражата одзеле и два велосипеди.

Од страна на полициски службеници од Одделението за имотни деликти и малолетничка деликвенција – Центар и Бит Пазар преземени се сеопфатени оперативни мерки и активности. На 17. јуни, од страна на полициски службеници од Единицата за прв одговор и интервенции – Алфа, лишен е од слобода првопријавениот А.В., со кој е извршен службен разговор во кој истиот го појаснил начинот на извршување на кривичните дела.

Секторот за внатрешни работи Скопје – Единицата за имотни деликти и малолетничка деликвенција со Одделенијата, презема дополнителни мерки и активности во насока на расчистување на други кривични дела „тешки кражби“ во патнички моторни возила извршени на подрачјето на град Скопје во затворени паркинг простори и на други локации, по што ќе бидат доставени соодветни поднесоци.

Поврзани вести

Посебен сообраќаен режим за натпреварот Вардар ... Посебен сообраќаен режим најавува СВР за вечерашниот натпревар Вардар - Фрнербахче што ќе се одигра на националната арена „Филип Втори Македонски” од ...
Во Скопје 11 сообраќајки за 24 часа... Вкупно 11 сообраќајни незгоди се случиле изминатите 24 часа во Скопје. Од нив четири со последица материјална штета, а седум со телесни повреди во кои...
Земи кредит без камата – проверивме и навистина е ... Кога парите се во прашање - се мора да биде јасно. Без никакви изненадувања. Каматата и останатите трошоци за кредитот можат да направат огромна ра...
Почнува пријавувањето за упис на УКИМ... На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје денеска и утре е пријавувањето за упис во прва година во академската 2017/2018 година. Според Конкур...
Музејска изложба „25 години Армија на Република Ма... Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ќе ја отвори музејската изложба „25 години Армија на Република Македонија“ по повод 18 август - Ден...
Шефот на дипломатијата Димитров во посета на Финск... Министерот за надворешни работи Никола Димитров, во рамки на регионалната посета на нордиските земји, денеска ќе престојува во работна посета на Хелси...