Во Велес почнаа со работа деветтите „Етно работилници“

Во Велес почнаа со работа деветтите „Етно работилници“

Во спомен-куќите на Васил Главинов, Кочо Рацин, Јордан Хаџи Константинов – Џинот и во куќата на Касапови во стариот дел на Велес денеска почнаа со работа деветтите „Етно работилници“.

Организатори се општина Велес и Советот на млади во соработка со Здружението на граѓани „Разбој“ од Велес.

Во спомен-куќата на Васил Главинов се одржува столарска работилница, а во куќата на Рацин младите го учат грнчарскиот занает. Во спомен-куќата на Џинот е сместена работилницата за изработка на накит, додека во куќата на Касапови е ткајачката работилница.

Во рамки на „Етно работилниците“ во куќата на Касапови втора година се одржува „Школа за млади копаничари“, а со работилниците раководат искусни мајстори од градот.

Гоце Станчев од Здружението на граѓани „Разбој“ од Велес информира дека во етно работилниците се вклучени шеесетина основци од велешките училишта.

– Целта на работилниците е да се оживеат старите занаети по кои Велес во минатото бил препознатлив, а денеска за жал тие се пред изумирање. Со пренесување на занаетите кај младите очекуваме дека ќе ги заинтересираме да ги продолжат старите занаети, потенцира Станчев.

„Етно работилниците“ ќе траат до 27 јуни, кога во Куќата на Касапови ќе биде организирана заедничка етно изложба на која ќе бидат претставени изработените предмети од учесниците, а организаторите на учесниците ќе им врачат и дипломи.

Поврзани вести

Книжевен разговор со писателите Ренато Баретиќ и Е... Издавачката куќа „Готен“ ве поканува на книжевниот разговор со писателите Ренато Баретиќ и Емир Имамовиќ, кој ќе се одржи на 27 јуни со почеток во 20....
„Ослободување на Скопје“ прикажан на филмски фести... Македонскиот кандидат за Оскар, филмот „Ослободување на Скопје” на Раде и Данило Шербеџија се прикажа на филмскиот фестивал во Шангај во рамките на пр...
Второ издание на Фестивалот „Словенија во Охрид“... Со низа културни настани на повеќе локации од денеска до 27 јуни во Охрид ќе се одржува второто издание на Фестивалот „Словенија во Охрид 2017“. Св...
Започнува ликовната колонија „Вевчански видувања“... Во Вевчани утревечер започнува осмата традиционална меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“, на која годинава ќе учествуваат афирмирани умет...
Поетот Митко Гогов на фестивалот „Словенески венец... Во рамки на четвртиот Меѓународен поетско-музички фестивал „Словенески венец“ 2017, кој се одржа во градот Бреза, во Белорусија, поетот Митко Гогов бе...
Триесетина поети од странство ќе гостуваат на 56. ... При крај се подготовките за 56. издание на „Струшките вечери на поезијата“, кое годинава ќе се одржи од 23 до 28 август во Струга, а поетски читања ќе...