Заврши реконструкцијата на мостот кај кумановското село Долно Којнаре

Заврши реконструкцијата на мостот кај кумановското село Долно Којнаре

Заврши реконструкцијата на мостот во селото Долно Којнаре во Куманово, која се реализираше со средства преку ИПА фондот и со средства од општинскиот буџет на општината.

За реконструкцијата се одвоени 4,6 милиони денари преку ИПА фондовите, втора компонента и два милиони и 900.000 денари од буџетот на општина Куманово. Мостот го користат жителите на ова село, но и учениците од средното земјоделско училишта „Киро Бурназ“, како и посетителите на добиточниот пазар, со кој стопанисува ЈП „Пазаришта“.

– Извршена е комплетна реконструкција, променети се темелни греди, извршено е проширување, направено по сите стандарди за нормален проток бидејќи беше тесно грло за учениците, и на некој начин го решивме проблемот кој е децениски за градот, а пред се за средното училиште „Киро Бурназ“. Мислам дека ова е еден од виталните објекти за Долно Којнаре и за јавното претпријатие „Пазаришта“, изјави Дамјановски.

Проектот започна да се реализира минатата година. Дамјановски најави дека дел од површината кај добиточниот пазар ќе се урбанизира и ќе се намени за паркинг простор, со што ќе се реши сообраќајниот метеж на ова место во деновите од викендот кога има голема посетеност на овој пазар.

Градоначалникот на Куманово го посети и средното стручно училиште „Киро Бурназ“ каде што е завршен проектот за партерно уредување на училиштето. Околу 950.000 денари се одвоени од општинскиот буџет за новата ограда на училиштето и 700.000 денари за платото пред објектот. Училиштето е едно од најстарите училишта во Куманово.

– Последните неколку години навистина работиме на подобрување на имиџот на нашето училиште, кој покрај кавлиететна настава, треба да понуди и соодветно инфраструктурно уредување.Училиштето е изградено 1945 година, информираше директорката на училиштето, Весна Трајковска, која изрази благодарност до локалната власт за обезбедените средства за поставување ограда и уредување на приодот на училиштето

Дамјановски најави дека во наредниот период руинираната зграда на интернатот во Долно Којнаре ќе се реновира и трансформира во Дневен центар за лица со посебни потреби.

Поврзани вести

Тешко повредена кавадарчанка откако автомобил удри... Со тешки телесни повреди се здобила вечерва кавадарчанка, родена 1959 година, откако автомобил удрил во неа во новиот центар на Кавадарци, во близина ...
Во Гевгелија и во Демир Капија измерени 38 степени... Највисока температура денеска е измерена во Гевгелија и Демир Капија 38 степени, во Струмица 36, во Скопје на Зајчев Рид и во Штип 35, во Скопје Петро...
Средба Џафери-Бренде: Поддршка за реформските проц... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борг...
Утре ќе биде сончево и топло, УВ-индексот ќе има в... Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со поро...
Османи-Пломп: Холандија отсекогаш била еден од нај... Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Валтер Пломп...
Средба Заев-Бренде: Владата на Македонија отвора н... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борг...