Акумулацијата Беровско Езеро со доволно вода за летниот период

Акумулацијата Беровско Езеро со доволно вода за летниот период

Акумулацијата Беровско Езеро за летниот период ќе има доволно вода за снабдување на Берово и околните населени места, изјави денеска Атанас Атанасовски, директор на Подружницата на АД Водостопанство во Берово.

Тој појасни дека во моментот акумулацијата е полна 80 проценти.

– Во акумулацијата има 8,8 милиони кубни вода, а езерото е 3,5 метри до прелевање. Сушниот претходен период придонесе за понизок водостој, но според планираните потреби и активности, кои годишно за потребите на населението за водоснабдување изнесуваат 2,5 милиони метри кубни вода и 1,5 милиони метри кубни за наводнување, не очекуваме проблеми, истакна Атанасовски.

Тој додаде дека во моментот од акумулацијата се испушта само вода за пиење за потребите на околу 15 илјади граѓани.

– Во моментов од акумулацијата се испуштаат 0,09 литри во секунда за потребите на населението за вода за пиење. Во овој период не се испушта водата за потребите на минихидроцентралата, а според планот со оваа активност ќе се почне од идниот месец, кога ќе се стартува и со испуштање на водата за потребите за наводнување на земјоделските површини кои изнесуваат 510 хектари, рече Атанасовски.

Поврзани вести

Тешко повредена кавадарчанка откако автомобил удри... Со тешки телесни повреди се здобила вечерва кавадарчанка, родена 1959 година, откако автомобил удрил во неа во новиот центар на Кавадарци, во близина ...
Во Гевгелија и во Демир Капија измерени 38 степени... Највисока температура денеска е измерена во Гевгелија и Демир Капија 38 степени, во Струмица 36, во Скопје на Зајчев Рид и во Штип 35, во Скопје Петро...
Средба Џафери-Бренде: Поддршка за реформските проц... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борг...
Утре ќе биде сончево и топло, УВ-индексот ќе има в... Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со поро...
Османи-Пломп: Холандија отсекогаш била еден од нај... Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Валтер Пломп...
Средба Заев-Бренде: Владата на Македонија отвора н... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борг...