Црна Гора врати 40 тони овошје и зеленчук поради пестициди

Црна Гора врати 40 тони овошје и зеленчук поради пестициди

Од гранични премини во Црна Гора од седми јуни до денеска вратени се 40 тони овошје и зеленчук поради присуство на поголемо количество пестициди од дозволеното.

Управата за безбедност на храната и фитосанитарни работи соопшти дека спречила 12 небезбедни пратки на разни видови храна – зеленчук, овошје, храна за деца, храна за животни, сокови, зачини да се најдат на црногорскиот пазар.

Дел од црногорските медиуми објавија дека вратени се над 40 тони лимони, лубеници, праски и пиперки во кои е утврдено поголемо присуство на пестициди од дозволеното.

Концентрацијата на пестициди во лимоните била дури 16 пати поголема од дозволеното, во пиперките – девет, а во лубениците двојно повеќе.

Државите од каде се испратени камионите со производите полни со пестициди се известени во согласност со принципите на меѓународната трговија.

Поврзани вести

Турските сили за безбедност приведоа петмина борци... Турските сили за безбедност приведоа петмина борци од терористичката групација Исламска држава, кои планирале да извршат напад во Истанбул, соопштија ...
Турската полиција забранува користење жаргонски из... Дирекцијата за безбедност во турскиот главен град Анкара издала наредба со која им се забранува на полицајците да користат „фамилијарни“ зборови, изра...
На Крит уапсени илегални мигранти кои се обиделе д... На двата меѓународи аеродроми на Крит, Ираклион и Чанија, уапсени се 24 странски државјани кои се обиделе да отпатуваат со лажни документи. Странск...
Пожарот во источна Атика делумно под контрола... Состојбата со пожарот во источниот дел на Атика денеска е многу подобра, соопшти локалната противпожарна бригада и додаде дека во областа има само ушт...
Чавушоглу: Нема морска граница меѓу Турција и Грци... Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Турција нема да прифати „де факто" ситуации во Егејско Море, покренувајќи го повто...
Пожар се приближи до мавзолејот на Његош на Ловќен... Веќе неколку дена на Ловќен беснеат пожари, а утринава ситуацијата стана критична бидејќи огнот се приближи и до мавзолејот на Петар Петровиќ Његош, ј...