Меркел сака добар договор за Брегзит

Меркел сака добар договор за Брегзит

Германскиот канцелар Ангела Меркел откако денеска почнаа преговорите за излез на Обединетото Кралство од Европската унија, изјави дека сака „добар договор“ како за Велика Британија, така и за ЕУ.

Меркел, на заедничка прес-конференција во Берлин со романскиот претседател Клаус Јоханес, наведе дека за неа најважно е ЕУ да остане во процесот на преговори, внимателно да ги слуша желбите и очекувањата на Велика Британија, но и да ги заштити своите интереси.

– Сакаме да постигнеме добар договор и тоа да биде во интерес на двете страни, наведе Меркел, додавајќи оти се уште рано да се шпекулира за деталите.

Поврзани вести

Лидер на Хезболах: Израелска војна би покренала ил... Лидерот на либански Хезболах, Саед Хасан Насралах изјави денеска дека евентуална идна војна што би ја почнал Израел против Сирија или Либан може да пр...
Прегласниот говор на австрискиот канцелар им прече... На една виенчанка и пречел гласниот говор на австрискиот канцерал Кристијан Керн, по што вербално ги нападнала присутните на настанот. Забавата во ...
Британската полиција предупредува дека со намалено... Висок претставник на британската полиција предупреди дека поради намалено финансирање и ресурси, полицијата ќе биде соочена со „вистински предизвици“ ...
Две агенции на ЕУ се преселуваат од Лондон на нова... Европската агенција за медицина (ЕМА) и Европската банкарска управа (ЕБА) кои досега имаа седиште во Лондон, соопштија дека се повлекуваат од британск...
Поранешен командант на паравоена група на унионист... Поранешниот командант на северноирската паравоена организација „Алстерски доброволни сили“ (УВФ), на локалните унионисти-лојалисти (протестанти) Гери ...
Трамп за амбасадор во Лондон назначи сопственик на... Американскиот претседател Доналд Трамп одлучил за амбасадор на САД во Лондон да биде назначен Вуди Џонсон, сопственик на њујоршкиот клуб за американск...