Меркел сака добар договор за Брегзит

Меркел сака добар договор за Брегзит

Германскиот канцелар Ангела Меркел откако денеска почнаа преговорите за излез на Обединетото Кралство од Европската унија, изјави дека сака „добар договор“ како за Велика Британија, така и за ЕУ.

Меркел, на заедничка прес-конференција во Берлин со романскиот претседател Клаус Јоханес, наведе дека за неа најважно е ЕУ да остане во процесот на преговори, внимателно да ги слуша желбите и очекувањата на Велика Британија, но и да ги заштити своите интереси.

– Сакаме да постигнеме добар договор и тоа да биде во интерес на двете страни, наведе Меркел, додавајќи оти се уште рано да се шпекулира за деталите.

Поврзани вести

По инцидентите во Шарлотсвил, Фејсбук ги исклучи п... Социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм ги исклучија профилите на екстремните десничари кои учествуваа во инцидентите во Шарлотсвил, во кои загина една ...
Тилерсон: Во американскиот јавен живот нема место ... Во американското општество нема место за омраза и насилство, какви што беа демонстрирани во Шарлотсвил, во државата Вирџинија, изјави американскиот др...
Двајца загинати при самоубиствен напад крај контро... Две лица загинаа, вклучувајќи го бомбашот-самоубиец, и петмина се повредени рано изутринава во напад во јужниот дел на Појасот Газа, соопшти палестинс...
Анкета: Граѓаните на многу американски сојузници и... Владимир Путин е поприфатлив светски лидер од Доналд Трамп, сметаат граѓаните на повеќе сојузници на САД, вклучувајќи ги Јапонија, Јужна Кореја и седу...
Мун Џе-ин ја разгледува можноста да испрати специј... Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин изјави дека ја разгледува можноста да испрати специјален пратеник за преговори во Северна Кореја, доколку Пјонгј...
Од почетокот на годинава шумските пожари во Потруг... Шумските пожари во Португалија, од почетокот на годинава досега, опустошиле 141.000 хектари вегетација, што е за три пати повеќе од просекот во послед...