Ден за набљудувачите во организација на ДЗС

Ден за набљудувачите во организација на ДЗС

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) денеска во Центарот за обука на АРМ „Пепелиште“ организираше Ден за набљудувачите во рамки на вежбата MODEX 2017.

Главниот координатор на вежбата Андерс Бертлин информираше дека вежбата е дизајнирана за да им овозможи на тимовите да имаат реална слика за она што ги очекува кога одат во меѓународни мисии. Тоа, како што истакна, важи и за тимот за координација кој е составен од новите членови на ЕУ.

– Со самото барање помош, кога тимовите за координација ќе пристигнат во државата која е погодена од природни непогоди, преку тимот за координатори за вежбата, им даваме можност на сите тимови или единици кои ќе пристигнат во државата погодена од природна непогода да имаат можност за тренинг како е во реална ситуација. Да имаат поддршка од самите локални власти, од Министерството за здравство, МВР…, изјави Бертлин.

Информира дека трите тима кои пристигнале во Република Македонија се за давање медицинска помош на лица кои се зафатени од поплави. Овие тимови, како што рече, се да го стабилизираат човечкиот живот и подоцна да се предадат на властите кои се задолжени за здравствениот систем во Македонија.

– Ова е голем настан за Република Македонија бидејќи повеќе од 400 луѓе се дојдени за потребите на оваа вежба. Повеќе институции се вклучени, како Царинската управа, МВР, Министерството за здравство и останатите институции кои се дел од системот за заштита и спасување, изјави Бертлин.

Поврзани вести

Тешко повредена кавадарчанка откако автомобил удри... Со тешки телесни повреди се здобила вечерва кавадарчанка, родена 1959 година, откако автомобил удрил во неа во новиот центар на Кавадарци, во близина ...
Во Гевгелија и во Демир Капија измерени 38 степени... Највисока температура денеска е измерена во Гевгелија и Демир Капија 38 степени, во Струмица 36, во Скопје на Зајчев Рид и во Штип 35, во Скопје Петро...
Средба Џафери-Бренде: Поддршка за реформските проц... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска имаше средба со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борг...
Утре ќе биде сончево и топло, УВ-индексот ќе има в... Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со поро...
Османи-Пломп: Холандија отсекогаш била еден од нај... Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија, Валтер Пломп...
Средба Заев-Бренде: Владата на Македонија отвора н... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борг...