Духовната ризница на Марковиот манастир збогатена со нови мошти на светители

Духовната ризница на Марковиот манастир збогатена со нови мошти на светители

Духовната ризница на Марковиот манастир „Свети Димитрија“ деновиве е збогатена со мошти од света Елисавета Руска и од 44 монаси маченици од манастирот Лавра во Палестина, кои пострадале за Христовата вера со маченичка смрт, од страна на Арапите.

Марковиот манастир „Свети Димитрија“ се здоби со моштите од овие светители при последното поклоничко патување на игуменијата Илијана во Австралија. Игуменијата Илијана, заедно со една од сестрите, го посетија рускиот скит посветен на Свети Јован Крстител, каде што моштите беа подарени на Марковиот манастир, од страна на старецот Јоаким, монах со австралиско потекло.

Во близина на скитот, монахињите ја посетија пештерната ќелија на старецот Гури, основачот на скитот, како и женскиот руски манастир посветен на Казанската икона на Мајката Божја, каде што ги пречека игуманијата Марија.

На вчерашната неделна Божествената Литургија во Марковиот манастир, верниците имаа можност да се поклонат на моштите на светителите.

Светите мошти ќе бидат изложени во параклисот на Светиот Апостол и Евангелист Марко, вброени во богатството од мошти на светители во Марковиот манастир, кое се зголемува и е достапно на сите верници.

Поврзани вести

Честитка од министерката Шекеринска по повод Рамаз... Министерката за одбрана Радмила Шекеринска упати честитка до граѓаните во Република Македонија од исламска вероисповед по повод празникот Рамазан Бајр...
Иванов упати честитка по повод Рамазан Бајрам... Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската ...
Препораки до граѓаните за заштита од високите темп... Институтот за Јавно Здравје на Македонија апелира до граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури поради тоа што зе...
Состојба на патиштата Сообраќајот на државните патишта се одвива пo суви коловози АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поста...
Хан и Прибе утре во Скопје на средби за Итните реф... Еврокомесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан утре ќе престојува во Македонија на разговори околу плановите за ре...
На граничните премини задржувања од околу 30-тина ... На граничните премини од утрово нема задржувања подолги од 30-тина минути за влез и излез од државата, соопшти АМСМ. Интензитетот на сообраќајот н...