Треневски: Тре Пене е од Сан Марино, но не значи дека ќе биде лесно

Треневски: Тре Пене е од Сан Марино, но не значи дека ќе биде лесно

Работнички го доби Тре Пене, претставникот од Сан Марино, за прв противник во квалификациите за Лигата на Европа. Во првиот меч составот на Виктор Треневски ќе биде домаќин, а потоа ќе игра и на гости во Сан Марино.

Шефот на стручниот штаб е задоволен од ждребот, но нагласува дека нема никакво опуштање, туку напротив, тимот треба максимално да се подготви за првото европско искушение.

– Тре Пене беше еден од посакуваните противници. Можеби сакавме да ја избегнеме единствено Зета. Го добивме Тре Пене за ривал, претставник од Сан Марино, но тоа не значи и дека не очекуваат супер-лесни натпревари. Ќе се подготвиме сериозно и секако дека сме фаворити, како што впрочем Работнички беше и носител според рејтингот пред денешниот ждреб во Нион. Но, ќе им напоменам добро и на фудбалерите. Ние најмногу се мачевме во првенството на тие, условно, полесни натпревари за играње, вели тренерот Виктор Треневски.

Работнички вчера го одигра првиот пријателски натпревар на летните подготовки во Словенија против албанскиот тим Скендербег, а за два дена го очекува и „генералката“ против хрватскиот првак Риека.

Поврзани вести

Валверде: Реал беше подобар од нас... Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде призна дека Реал Мадрид заслужено го освои Супер купот на Шпанија, но додаде дека сезоната е долга и дека очек...
Шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид... Европскиот и шпански првак Реал Мадрид освои уште еден пехар на стартот од новата сезона. По триумфот во Супер купот на УЕФА во Скопје, Реал Мадрид си...
Убедлив триумф на Селтик против Астана во баражот ... Екипата на Селтик ја оствари најубедливата победа на средбите од плеј-офот за фудбалската Лига на шампиони одиграни синоќа. Шкотскиот првак ја совлада...
Јаневски: Ќе продолжиме таму каде што клубот заста... Македонскиот фудбалски шампион Вардар под водство на новиот тренер и поранешен играч на овој клуб Чедомир Јаневски ќе се појави на утрешниот дуел од б...
Одиграни 12 натпревари од првото коло од Купот на ... Дванаесет екипи попладнево обезбедија пласман во следната фаза од фудбалскиот Куп на Македонија, откако победија во дуелите од 1. елиминациско коло. Н...
За тренерот на Фенербахче главна цел е да се елими... Во Скопје пристигна турскиот фудбалски гигант Фенребахче, екипа која во четврток во рамките од баражот ќе го игра првиот натпревар од Лига Европа со ...