Пиперки полнети со омлет

Пиперки полнети со омлет

Интересен начин на подготовка на полнети пиперки …

Потребно е:
8 пиперки
1/2 чаша изрендано моцарела сирење
3 парчиња шунка исецкана на коцки
1 лажица маслиново масло
2 јајца
2 лажици млеко
сол, бибер

Подготовка:
– Рерната загрејте ја на 230 целзиусови степени.

– Пиперките измијте ги и извадете им ги петелките.

– Во подлабока тава за печење наредете ги пиперките.

– Во еден сад измешајте ги убаво јајцата со млекото, па потоа додадете го сирењето, шунката сол и бибер. Со оваа смеса наполнете ги пиперките.

– Тавата со пиперките ставете ја да се пече во рерна 10 до 15 минути, односно додека не се испечат јајцата.

Поврзани вести

Интернационален кулинарски натпревар „ГастроМак 20... Преку 200 учесници, готвачи, судии и почесни гости ќе присуствуваат на претстојниот Интернационален кулинарски натпревар „ГастроМак 2017“ што ќе се од...
Равиоли со лимон и нане Домашно подготвена вкусна паста ... Потребно е: за тестото: 300 гр брашно 3 јајца прстофат сол 1 лажиче маслиново масло 1 лажица ситно сецкан...
Слатка пита со кисело млеко Вкусен старински колач ... Потребно е: за тестото: 200 гр маргарин 4 жолчки 100 гр шеќер 400 гр брашно 1 прашок за пециво 1 ванилин шеќер ...
Печени ќофтиња од лосос со сос од авокадо... Потребно е: за ќофтињата: 360 гр лосос без кожа 1/2 главица кромид, изрендан на ситно ренде 1 лажица ситно сецкан свеж магдонос 1 чешне лук, исти...
Компир салата со туна Здрава и вкусна салата ... Потребно е: 500 гр компири 2 големи конзерви туна 2 главици црвен кромид 100 гр пченка од конзерва 100 гр чери дома...
Густа чорба од печурки и блитва... Богатство на бои и вкусови ... Потребно е: 350 гр шампињони 2 страка праз (само белиот дел) 1/2 лажиче коријандер во прав 1/2 лажиче кумин во п...